Finančné riziko merané ukazovateľom systémového rizika ECB v eurozóne rastie

12.05.2022  /  Saxo Bank

Finančné riziko merané ukazovateľom systémového rizika ECB v eurozóne rastie. V súčasnosti dosahuje úroveň 0,26 a stále stúpa. „Je síce stále pod maximami dosiahnutými v marci 2020 počas globálnych lockdownov (0,35) a vo februári 2022, kedy začala Ruská invázia na Ukrajinu (0,34), no sme presvedčení, že v najbližších týždňoch a mesiacoch dosiahne bolestivú zónu 0,34-0,35,“ hovorí Christopher Dembik zo Saxo Bank.

Dôvodov, prečo riziko v eurozóne stúpa do výšin, je niekoľko: riziko technickej recesie vo Francúzsku, riziko stagflácie v Nemecku, neustále výpadky v dodávateľských reťazcoch kvôli covidovým lockdownom v Číne a vojne na Ukrajine, komoditný supercyklus súvisiaci s vyšším cenami potravín a energií, ktoré silne zasahujú dolnú pätinu domácností s najnižšími príjmami, nízky reálny efektívny výmenný kurz, ktorý vedie k vyššej importovanej inflácii (na základe kalkulácií je euro podhodnotené voči USD o 27%) a ďalšie rizikové faktory. Zoznam je dlhý a je málo pravdepodobné, že sa situácia v dohľadnej dobe zlepší.

Zahraniční investori sa čoraz viac obávajú rizika fragmentácie trhu s dlhopismi v eurozóne, nakoľko jej členovia sú na tom z hľadiska rizika rôzne. Likvidita na talianskom trhu so štátnymi dlhopismi sa tento rok prudko zhoršuje, cudzinci ho opúšťajú. Naopak, do Španielska stále prúdia prostriedky zo zahraničia. „Širšie spready ohrozujú Taliansko a mám obavy, že sa krajina môže opäť stať čiernou ovcou Európy a vystaviť tak politikov eurozóny ďalšej skúške,“ varuje analytik banky. Výnosy talianskych dlhodobých dlhopisov sa nachádzajú o 2 percentuálne body vyššie ako nemecké, ktoré slúži ako trhový benchmark. „Situácia sa pravdepodobne ešte zhorší, keď ECB ukončí kvantitatívne uvoľňovanie a začne zvyšovať úrokové sadzby možné už od júla. To nebude pre eurozónu znamenať ružové vyhliadky, dodáva Ch. Dembik.

Christopher Dembik, hlavný makroekonomický analytik Saxo Bank