Finančné riziko merané ukazovateľom systémového rizika ECB v eurozóne rastie

12.05.2022  /  Redakcia

Finančné riziko merané ukazovateľom systémového rizika ECB v eurozóne rastie. V súčasnosti dosahuje úroveň 0,26 a stále stúpa. „Je síce stále pod maximami dosiahnutými v marci 2020 počas globálnych lockdownov (0,35) a vo februári 2022, kedy začala Ruská invázia na Ukrajinu (0,34), no sme presvedčení, že v najbližších týždňoch a mesiacoch dosiahne bolestivú zónu 0,34-0,35,“ hovorí Christopher Dembik zo Saxo Bank.

Dôvodov, prečo riziko v eurozóne stúpa do výšin, je niekoľko: riziko technickej recesie vo Francúzsku, riziko stagflácie v Nemecku, neustále výpadky v dodávateľských reťazcoch kvôli covidovým lockdownom v Číne a vojne na Ukrajine, komoditný supercyklus súvisiaci s vyšším cenami potravín a energií, ktoré silne zasahujú dolnú pätinu domácností s najnižšími príjmami, nízky reálny efektívny výmenný kurz, ktorý vedie k vyššej importovanej inflácii (na základe kalkulácií je euro podhodnotené voči USD o 27%) a ďalšie rizikové faktory. Zoznam je dlhý a je málo pravdepodobné, že sa situácia v dohľadnej dobe zlepší.

Zahraniční investori sa čoraz viac obávajú rizika fragmentácie trhu s dlhopismi v eurozóne, nakoľko jej členovia sú na tom z hľadiska rizika rôzne. Likvidita na talianskom trhu so štátnymi dlhopismi sa tento rok prudko zhoršuje, cudzinci ho opúšťajú. Naopak, do Španielska stále prúdia prostriedky zo zahraničia. „Širšie spready ohrozujú Taliansko a mám obavy, že sa krajina môže opäť stať čiernou ovcou Európy a vystaviť tak politikov eurozóny ďalšej skúške,“ varuje analytik banky. Výnosy talianskych dlhodobých dlhopisov sa nachádzajú o 2 percentuálne body vyššie ako nemecké, ktoré slúži ako trhový benchmark. „Situácia sa pravdepodobne ešte zhorší, keď ECB ukončí kvantitatívne uvoľňovanie a začne zvyšovať úrokové sadzby možné už od júla. To nebude pre eurozónu znamenať ružové vyhliadky, dodáva Ch. Dembik.

Christopher Dembik, hlavný makroekonomický analytik Saxo Bank

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.