Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti: Áno či nie?

16.06.2022  /  Redakcia

Čoraz viac ľudí sa v súčasnosti snaží nájsť spôsob, ako zhodnotiť svoj majetok a získať pasívny príjem. Okrem investovania do zlata, akcií alebo rôznych fondov, existuje ešte jedna možnosť. Je ňou investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti. A síce sa môže zdať, že toto riešenie je ideálne, musíte si ho dobre premyslieť. Čo všetko zvážiť?

Skvelá investícia, ale …

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti je výborným riešením, ako získať pasívny príjem. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o niečo podobné, ako kúpa bytu na prenájom. Dôležité je ale uvedomiť si, že o rekreačnú nehnuteľnosť sa budete musieť starať oveľa viac, ako o bežný byt. Po každom návštevníkovi bude potrebné upratať. Nehovoriac o tom, že niekedy sa môžu vyskytnúť komplikácie aj počas toho, ako hosť bude nehnuteľnosť využívať.

Myslite na všetky riziká

Rizík spojených s kúpou rekreačnej nehnuteľnosti je hneď niekoľko. Prvým je nevhodná lokalita, kvôli ktorej by ste nemuseli mať dostatok hostí. To by skomplikovalo celú situáciu a spôsobilo, že by ste niekoľko týždňov alebo mesiacov nezarábali.

Následne počítajte aj s tým, že nie každý hosť je poriadkumilovný. Niekto môže po sebe zanechať veľa neporiadku. Iný spraví problémy ešte počas toho, ako bude ubytovaný. V tomto prípade je nutné mať dostatok nervov a trpezlivosti.

Veľmi dôležitá je aj súčasná situácia na trhu. Koronakríza spôsobila, že ľudia dlhý čas necestovali. V dobe, keď sa vracia všetko do bežného režimu, nemusí byť kúpa rekreačnej nehnuteľnosti zlým rozhodnutím. Práve naopak. Môžete využiť čas, kedy sa každý snaží niekam ísť a užiť si čas mimo domova.

Dopyt sa zvyšuje a s ním aj ceny

Dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach pomaly stúpa, čo znamená jediné. Stúpajú aj ich ceny. Ak teda premýšľate, že by ste do nejakej investovali, mali by ste tak urobiť v čo najkratšom čase. Čím dlhšie budete totižto premýšľať, tým vyššia bude aj hodnota vami vybraného objektu.

Chata, chalupa alebo apartmán?

Ešte predtým, ako sa pre nejakú nehnuteľnosť rozhodnete, si porovnajte jednotlivé možnosti a zvážte ich pre a proti.

Chaty na prenájom sú na Slovensku veľmi obľúbené. Využívajú ich snáď všetky vekové skupiny, od mladších až po tých starších. Chata môže disponovať pekným areálom, kde si hostia niečo dobré ugrilujú alebo kde budú tráviť dlhé letné večery.

Apartmán je v súčasnosti takisto veľmi populárnou formou investície. Nemusíte totižto kupovať celý objekt, ale len nejakú časť z neho. O nehnuteľnosť sa spravidla stará správcovská spoločnosť. Odpadá vám tak veľké množstvo starostí.

Investovať alebo neinvestovať do rekreačnej nehnuteľnosti?

Investovanie do rekreačnej nehnuteľnosti je skvelou možnosťou, ako získať pasívny príjem. Vlastnenie takéhoto objektu však so sebou prináša aj zopár nevýhod a starostí. Všetko si preto dobre premyslite a až následne sa rozhodnite. Keď sa rozhodnete investovať do rekreačnej nehnuteľnosti, mali by ste ho aj zviditeľniť online. Stavte na portál Hauzi, ktorý prezentuje najväčší počet slovenských ubytovaní a zároveňje i najnavštevovanejší.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.