Koniec rastu Bitcoinu? Padne aj po tejto nákupnej horúčke o 80%?

21.01.2021  /  Tomáš Virdzek

Kým ešte včerajší vývoj naznačoval, že by sa Bitcoin mohol v krátkej dobe opäť rozbehnúť smerom nahor a pokúsiť sa tak testovať historické maximá na úrovni cca 42.000 BTC/USD, či dokonca vytvoriť úplne nové maximá („ktovie kde“),  dnes vyzerá graf vďaka jeho poklesu trochu inak.

Konsolidácia pod maximami?

Po exponenciálnom náraste v hodnote BTC koncom minulého a začiatkom tohto roka sa BTC začal správať veľmi volatilne. Naznačovalo to, že historické maximá na úrovni cca 42.000 BTC/USD nákupný ošiaľ nachvíľu zastavili.

Volatilný vývoj viedol na 4h grafe k vytvoreniu symetrického trojuholníka (viď. graf nižšie), ktorý by mal podľa pravidiel technickej analýzy („čo in, to aj out“), pokračovať v predchádzajúcom trende smerom nahor. To dávalo technicky šancu, že s rastom nahor sme ešte vôbec neskončili.

K prerazeniu vrchnej časti tohto trojuholníka však nedošlo. Práve naopak, dnes bol trojuholník výpredajmi prelomený smerom nadol, čím sa šance na veľmi rýchle pokračovanie predchádzajúceho exponenciálneho rastu opäť o čosi znižujú, aj keď v okolí cca 31.000 BTC/USD môžeme hovoriť o určitej tzv. hranici podpory („supporte“), či dnešný pohyb môže byť len tzv. „falošným“ prerazením zakresleného trojuholníka.

Historické maximá a zvýšená volatilita

Silná volatilita v posledných dňoch tiež ale môže signalizovať aj skutočnosť, že sa na dlhšiu dobu prestaneme pozerať na sever a začneme pozerať skôr na juh, pretože maximá na 42.000 BTC/USD zostanú dlhšiu dobu nedotknuteľné.

Vychádzajúc z predchádzajúcej histórie a vývoja BTC totiž vidno, že po každom jednom exponenciálnom raste v jeho hodnote (pre niektorých dokonca bubline), došlo vždy aj k adekvátnej reakcii – najskôr zvýšenej volatilite a potom postupnému a hlbokému poklesu jeho hodnoty.

Prepady v hodnote Bitcoinu nie sú vôbec malé

V grafe nižšie vidno, že BTC prešiel počas 9-tich rokov až tromi takýmito udalosťami, kedy jeho prudký a extrémny nárast vyústil až do viac ako -80 % následných poklesov („drawdowns“) a štyrmi udalosťami, kedy jeho hodnota po prudkom náraste spadla o viac ako cca -70%.

Bude sa teda tento „vzorec“ davovej psychózy na BTC opakovať aj tentokrát? Najskôr extrémny až exponenciálny nárast v jeho hodnote…a potom hlboký prepad?

To je veľmi ťažké predpokladať, nakoľko už len samotný vývoj hodnoty BTC poukazuje na obrovské zastúpenie špekulantov.

Každopádne, keby k takému prepadu došlo aj v tejto situácii, 80%-ný pokles od maxím na úrovni 42.000 BTC/USD by sa zastavoval až niekde na úrovni cca 8.400 BTC/USD.

Svoj tip na ďalší vývoj BTC viete dať na nasledujúcom linku (po vyplnení svojho tipu sa vám zobrazia výsledky ankety):

https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.php?f=57…