Pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu

01.12.2023  /  XTB

Ceny pohonných hmôt na Slovensku v 47. týždni (20.11. – 27.11.) opäť mierne poklesli. V minulom týždni viedli pokles ceny benzínu, ktoré korigovali o 0,016 €/l, teda o približne 1 % na cenu 1,568 €/l. O čosi menej poklesli ceny nafty, a to iba o 0,004 €/l, teda o 0,25 % na priemernú cenu 1,593 €/l. Benzín tak už vidíme najlacnejší od júla 2023, zatiaľ čo ceny nafty sú na augustových úrovniach.

Ceny ropy sa postupne odrazili od lokálneho minima a v súčasnosti sa nachádzajú na úrovni 84 dolárov za barel v prípade ropy Brent. V minulom týždni sme nezaznamenali výrazný medzi týždenný pohyb na rope, avšak od minulého týždňa už ropa vzrástla o 4,26 %. Dôvodom takéhoto rastu je stupňujúce sa napätie v súvislosti so zasadnutím kartelu OPEC, ktorý sa konal včera (štvrtok 30. 11.). OPEC+ sa rozhodol znížiť svoju produkciu o ďalší milión barelov ropy denne, reportoval Wall Street Journal. Trhy sa však už na toto rozhodnutie pripravovali celý týždeň a tak po tejto správe významný ceny rastú iba minimálne. Navyše sa Saudská Arábia rozhodla predĺžiť svoju reštrikciu produkcie, avšak v súčasnosti nie je jasné dokedy.

Veľkoobchodné ceny aktuálne výrazne nereagujú na rozhodnutia OPEC+, ale mierny nárast oproti predošlému týždňu tam môžeme vidieť. Práve z tohoto dôvodu si myslím, že ďalší pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach je limitovaný a pravdepodobne na trhu uvidíme skôr stabilizáciu.

Keď sa pozrieme na cenové porovnanie benzínu s ostatnými krajinami EÚ, Slovenská republika ostala na nezmenenom 13. mieste, Česká republika sa posunula o jedno miesto vyššie na 11. pozíciu.

Ceny nafty oproti EÚ mierne na Slovensku zlacneli o čosi menej ako v ostatných krajinách a tak sa Slovensko posunulo na 12. miesto, zatiaľ čo ceny v Českej republike poklesli o čosi viac a posunuli sa o jedno miesto nadol na 7. miesto.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://pixabay.com/photos/fuel-pump-energy-gas-pump-1596622/