Akciový trh podceňuje geopolitické riziká

23.02.2023  /  Saxo Bank

Cez víkend bolo na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii cítiť nervozitu. Dôvodom je aj jeden zo záverov, ktorý hovorí o tom, že výroba munície v NATO nie je tak štandardizovaná, ako sa doteraz myslelo, a je príliš pomalá. Navodzuje to dojem, že Európa je len krôčik od prechodu k ešte silnejšej mentalite vojnovej ekonomiky, kde štandardné pravidlá ustúpia rýchlemu udeľovaniu povolení na výrobu zbraní a ich neobmedzenej finančnej aj infraštruktúrnej vládnej podpore. Navyše, americká viceprezidentka Kamala Harrisová hovorila o tom, že Moskva pácha na Ukrajine zločiny proti ľudskosti, čo je ostrá eskalácia v rétorike. Americký minister zahraničných vecí Blinken zase uviedol, že USA sa obávajú, že by Čína mohla poskytnúť Rusku smrtiace zbrane.

Rok po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu, v rastúcom napätí medzi USA a Čínou a s citeľnou nervozitou na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii to vyzerá tak, že aj akciové trhy musia brať do úvahy rastúce geopolitické riziká. „Ak sa Čína rozhodne Rusku poskytnúť zbrane, potom sa globalizácia, ako ju poznáme dnes, skončila a dodávateľské reťazce sa  opäť ocitnú v chaose,“ hovorí Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank . Index geopolitických rizík, ktorý zostavujú ekonómovia Fedu Dario Caldara a Matteo Lacoviello, ukazuje, ako geopolitické riziko klesalo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, čo zdôvodňuje súčasnú spokojnosť na akciových trhoch. „Ak sa však na geoipolitické riziká pozrieme zo širšej perspektívy, uvidíme, že ak by sa vojnová situácia na Ukrajine zhoršila, trhy budú čeliť značným rizikám,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank.

Index geopolitických rizík | Zdroj: macromicro.me

Akciové trhy vždy negatívne reagovali na rastúce geopolitické riziká, ale po počiatočnom šoku ukázali značnú silu a zotavili sa. Bolo to evidentné počas mnohých vojen, vrátane druhej svetovej vojny. Ani kórejská vojna v rokoch 1950-1953 nespôsobila pre akcie významné riziko. „Môže to znieť upokojujúco, ale mali by sme si uvedomiť, že globálna ekonomika je vďaka 50-ročnej globalizácii oveľa viac poprepájaná ako predtým. Preto sú naše bohatstvo a príjmy citlivejšie na zhoršenie geopolitických rizík,“ dodáva Garnry.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank