Alternatívne investície – Do čoho sa oplatí investovať

01.11.2023  /  Redakcia

Premýšľate, kam uložiť časť svojich peňazí a hľadáte alternatívne investície? Majte na pamäti, že investovanie je zložitý proces, ktorý si vyžaduje prípravu a trpezlivosť. Tiež sebou nesie pochopiteľne svoje riziká. Aj napriek tomu pre vás máme niekoľko tipov, nad ktorými stojí za to sa zamyslieť.

Na online trhovisku Aukro.sk nájdete rozmanitosť aj adrenalín z aukcií. Zároveň sa ale nemusíte báť podvodov, ako na iných platformách, pretože práve bezpečnosť je niečo, na čo Aukro kladie veľký dôraz. Odporúčame skúsiť aukcie alebo ponuky Kúp teraz od overených predajcov – TOP Seller a vždy využiť bezpečnú Aukro platbu.

Všeobecne sa odporúča nepúšťať sa do jediného druhu investície. Diverzifikácia vám pomôže znížiť riziko. Ideálne teda môžete investovať na rôznych frontoch, ako napríklad do akcií, nehnuteľností, ale aj do alternatívnych investícií, ako sú zlaté mince, zliatky alebo umelecké diela. Zaujímavou alternatívou sú rozhodne aj auto-moto veterány. Niektoré značky automobilov, ale aj motocyklov môžu dnes dosahovať vysoké ceny a ich cena časom porastie. Záleží pochopiteľne na stave, u veteránov sa často cení pôvodný stav. A možno vás to prekvapí, ale ako investícia môže poslúžiť aj stavebnica LEGO alebo Pokémon karty. Na Aukre nájdete niekoľko tipov, do akých produktov je vhodné investovať.

V každej kategórii by ste našli nejakých „favoritov“, ktorí držia cenu alebo dokonca ich cena stúpa. U LEGA patria medzi najpreferovanejšie stavebnice tie, ktoré sú inšpirované filmom Star Wars, medzi totálnu špičku sa dostal model vesmírnej lode Millennium Falcon z roku 2007. Niektoré LEGO stavebnice sa predávajú za cenu až 4 tisíc EUR. Tiež Pokémon karty tiež nadobúdajú na hodnote. Najdrahšia Pokémon karta sa vydražila za neuveriteľných 5 miliónov EUR! Jednalo sa o kartu Illustrator, verzia PSA 10, ktorá zostala zo svojej série ako jediná.

Pokiaľ sa chystáte časť svojich peňazí vložiť do auto-moto veterána, vrelo odporúčame Jawu. Jawa má silnú históriu a vždy bude patriť medzi srdečné záležitosti snáď všetkých veteránistov, a to nielen u nás a v Českej republike, ale aj vo svete. Medzi topovky rozhodne patrí model Jawa 500 OHC alebo Jawa Pérák.

U umeleckých diel alebo starožitností je ťažké predikovať výnosnosť, pretože popularita umelca môže byť ovplyvnená trendom doby a môže sa rýchlo meniť. Čo ale rozhodne odporúčame, je kúpa umeleckých diel s certifikátmi alebo znaleckými posudkami.

Pripravte sa na to, že investície môžu mať kolísavé výkony, je preto dôležité mať trpezlivosť. Vyvarujte sa impulzívnym rozhodnutiam na základe krátkodobých výkyvov na trhu. Investičné prostredie sa mení a je dôležité udržiavať si aktuálne znalosti a pravidelne kontrolovať svoju investičnú stratégiu. Avšak investovanie má rôzne formy a neexistuje jedno správne riešenie. Každý má individuálne potreby a ciele, a preto je dôležité vybrať takú stratégiu, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.