Prečo sa vraví, že september je najhorším mesiacom na investovanie Ako-investovat.sk .


Často je možné vidieť vo finančných správach ako ľudia odkazujú na konkrétne časy týždňa, mesiaca alebo roka s ktorými sa spájajú býčie alebo medvedie udalosti.

 

Jednou z historických skutočností akciového trhu je to, že zvyčajne v septembri dosahoval najslabšie výsledky. Bežne sa uvádza, že September je mesiacom, kedy je priemerná mesačná výkonnosť troch najvýznamnejších indexov najslabšia.

 

Od septembra 1950 zaznamenal v septembri priemerný pokles Dow Jones Industrial Average (DJIA) o 0,8%, zatiaľ čo S&P 500 zaznamenal v septembri priemerný pokles o 0,5%. Od založenia Nasdaq v roku 1971 klesol index v septembri v priemere o 0,5%. To je samozrejme len priemer v priebehu mnohých rokov a september určite nie je najhorší mesiac obchodovania na burze v rámci roka.

 

Existuje niekoľko teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť tento jav. Jedna konkrétna teória poukazuje na skutočnosť, že letné mesiace zvyčajne ponúkajú menšie objemy obchodovania na burze, keďže veľa investorov zvyčajne čerpá dovolenku a zdržiava sa predaja akcií z ich portfólia. Na začiatku jesene sa títo investori zvyčajne vrátia do práce a zavrú pozície, ktoré plánovali predať. Keď k tomu dôjde, trh zažíva zvýšený predajný tlak a teda aj celkový pokles.

 

Navyše veľa podielových fondov má svoj koniec fiškálneho roka práve v septembri. Správcovia podielových fondov štandardne pred koncom roka predávajú stratové pozície a tento trend je ďalším možným vysvetlením slabého výkonu trhu v septembri.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o zaujímavých trhových javoch zvážte štúdium behaviorálnych financií. Tak či onak, slabá výkonnosť v určitom čase nie je možno pozitívnou správou pre tých ktorý držia konkrétnu pozíciu, avšak môže byť dobrou správou pre tých, ktorí nákup pozícií zvažujú a môžu nakupovať lacnejšie než v inom čase čo im zaručí vyšší výnos v nadchádzajúcich obdobiach.

 


V lete je nizsia aktivita, teda trh je lahsie manipulovat.
Typicke rocne uzavierky fondov su v oktobri. Stratove akcie sa predavaju priebezne, ale ku koncu stvrtroku sa popularne akcie kupuju bez ohladu na cenu.

Ktory mesiac klesa najviac mimo USA?
Pridal: Rokosak dňa 26.02.2018 o 14:39

Jestli v septembru podle statistiky průměrně klesají americké akcie -0,5% a je to nejhorší měsíc roku, pak není nejhorší měsíc na investování, ale nejhorší měsíc pro růst akcií. Přitom je september asi dobrý měsíc na nákup akcií, které mohou být do vánoc hezky v plus. Však nejlepší je koupit levně dividendové akcie od dobře fungujících velkých starých podniků a neprodávat je nikdy. Pak budeme investovat lépe než Warren Buffett, protože on akcie JNJ a PG prodal. A my je budeme držet pro dividendy stále. Pridal: Ladis dňa 27.02.2018 o 09:29
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:2 Komentáre Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)