Investori v Číne musia pristúpiť na hru na semafor

03.05.2022  /  Redakcia

Zasadnutie politbyra Komunistickej strany Číny (KSČ) 29. apríla vyvolalo medzi investormi veľa vzrušenia. Investori totiž na základe vyhlásenia očakávajú ukončenie tvrdých zásahov proti internetovým spoločnostiam a rozsiahlejšie fiškálne a monetárne stimuly. Vďaka tomu index Hang Seng TECH, ktorý tvoria čínske internetové spoločnosti s najväčšou kapitalizáciou, vystrelil o 10 % vyššie. Giganti elektronického obchodu Alibaba, JD.COM a Meituan si po správe pripísali dokonca vyše 15 %.

Investori začali po zasadnutí nakupovať čínske internetové akcie. Povzbudilo ich, že KSČ vo svojom vyhlásení hovorila o zámere „uľahčiť platformovú ekonomiku (čiže fungovanie elektronického obchodu a iných online platforiem), aby tak dokončila cielenú rekonfiguráciu ekonomických platforiem, ktorá má zabezpečiť neustály dohľad a praktické usmernenie na podporu regulovaného a zdravého rozvoja ekonomiky platforiem“. Niektorí analytici to hodnotili ako zelenú od čínskych úradov a tvrdia, že nákup čínskych internetových akcií predstavuje asymetrický potenciál rastu. Iní to vidia ako začiatok „hry na semafor“.

Čína začala sprísňovať reguláciu týkajúcu sa internetových firiem s cieľom potlačiť protikonkurenčné a monopolné správanie, riziká v oblasti bezpečnosti dát a predátorské online pôžičky v druhej polovici roku 2020. Tento krok však mal korene v snahe KSČ regulovať súkromný kapitál. V dôsledku toho akcie čínskych internetových firiem výrazne klesli. Prezident Si Ťin-pching sa nedávno pochválil, že KSČ sa podarilo posilniť protimonopolnú politiku a zabrániť neusporiadanej expanzii súkromného kapitálu. Zdôraznil však, že v tom budú úrady pokračovať a poznamenal, že súkromný kapitál sa má zmenšovať alebo rásť v súlade so semaforom, ktorý riadi KSČ. Dodal, že je potrebné využiť pozitívne vlastnosti súkromného kapitálu, zatiaľ čo negatívne vplyvy je potrebné minimalizovať.

„Čínske firmy a ich investori sú účastníkmi „hry na semafor“. Regulačné prostredie sa nezmenilo na tak vypočítateľné a riziká sa nezmenili na tak asymetrické, ako to predpokladali niektorí analytici po vyhlásení ,“ hodnotí Redmond Wong zo Saxo Bank.

Redmond Wong, stratég Saxo Bank pre Čínsky trh

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.