Kde natankovať po ceste na dovolenku?

27.06.2024  /  XTB

Motoristická sezóna je v plnom prúde a Slováci postupne začínajú cestovať k moru. Často je to autom, čo práve vytvára dilemu, keďže krajiny majú rôzne daňové zákony, ale aj polohu. To v praxi znamená, že aj ceny palív môžu byť v rôznych krajinách výrazne odlišné.

Začneme s cenami nafty, keďže takmer 67 % zo spotreby palív na Slovensku tvorí práve motorová nafta. Na Slovensku v súčasnosti natankujeme motorovú naftu v priemere za 1,477 €/l, čo je 7. najlacnejšia nafta v Európskej únii. Lacnejšie tankujú v blízkosti iba Česi, a to za cenu 1,451,72 €/l, alebo napríklad Rumuni a Bulhari, za 1,415 a 1,306 €/l. V prípade, že sa teda chystáte na dovolenku ku Čiernemu Moru, najlepšie je tak počkať s tankovaním práve na tieto krajiny, keďže na plnej nádrži môžete ušetriť až 10 €. V prípade, že sa však chystáte napríklad do Chorvátska ku Stredozemnému moru, tak najlepšie by bolo zastaviť sa v Slovinsku, kde sú ceny nafty porovnateľné so Slovenskom a nachádzajú sa na cene 1,482 €/l, teda o pol centa vyššie. Následne v Chorvátsku, Maďarsku je nafta drahšia o približne 5 centov a v Rakúsku dokonca o 10 centov na liter. Ak by niekto náhodou cestoval až do Grécka, tak natankovať by bolo najlepšie po ceste, a to v EÚ najskôr v Bulharsku, keďže cena nafty je v Grécku až 1,62 €/l.

V prípade že máte benzínový motor a tankujete 95-oktánový benzín, Slovensko už nie je 7. najlacnejšie v EÚ, ale až 12. To znamená, že pri ceste do Chorvátska by bolo lepšie počkať až do Maďarska, prípadne Slovinska. V Maďarsku za liter benzínu zaplatia motoristi iba 1,501 €/l a v Slovinsku dokonca 1,484 €/l, oproti 1,58 €/l, ktoré platíme na Slovensku. To dokáže motoristom na 50 l nádrž ušetriť 4-5 €. V prípade vycestovania k Čiernemu moru sa najviac oplatí tankovať v Bulharsku. To má dokonca najlacnejší benzín v celej Európskej únii, v cene 1,332 €/l, čo by znamenalo ušetrenie 12 € na 50 l nádrž. Výlet do Talianska alebo Grécka však naplánujte poriadne vopred, keďže v týchto krajinách sa tankuje podstatne drahšie. V Taliansku je priemerná cena benzínu na úrovni 1,844 €/l a v Grécku dokonca až 1,875 €/l. V takomto prípade tak radšej tankujte vopred v krajinách ako Slovinsko alebo Bulharsko.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: Photo by Nick Baker on Unsplash