Meď môže zohrávať kľúčovú úlohu v znížení závislosti od fosílnych palív a preto jej cena rastie

10.08.2022  /  Saxo Bank

Po poklese v posledných mesiacoch sa karta otočila a striebro a meď získavajú na sile. Vďačia za to náznakom, že Čína sa zotavuje, silnému dopytu po ťažobných aktívach a špekulantom s krátkymi pozíciami. V posledných mesiacoch pritom oba kovy utrpeli prudké korekcie z dôvodu obáv z recesie, zvyšovania úrokových sadzieb, obáv zo spomalenia rastu Číny, silnejšieho dolára a všeobecne kvôli vyššej úrovni nepriaznivého rizika. „Striebro stratilo v období medzi marcom až júlom 32% a dostalo sa na svoje dvojročné minimum a tiež na dvojročné minimum voči zlatu. To však znovu nakoplo apetít po tomto napoly priemyselnom a napoly vzácnom kove,“ hodnotí situáciu Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. 

V posledných týždňoch klesol pomer zlata a striebra z 94 uncí striebra na uncu zlata na súčasných 86,8 a pravdepodobne smeruje k úrovni 83, čo signalizuje ďalšie štvorpercentné zlepšenie výkonu striebra oproti zlatu. Zotaveniu striebra pomáha oživenie dopytu po priemyselných kovoch, najmä medi. Tá sa po dočasnom oživení na začiatku júna, kedy Čína začala uvoľňovať lockdownové obmedzenia, prepadla pod kľúčovú podpornú hranicu a nakoniec sa stabilizovala na úrovni 3,14 dolára za libru.

V raste jej pomáha lepší výhľad dopytu v Číne a najmä rast dopytu po ťažobných aktívach. Svedčí o tom aj ponuka BHP na odkúpenie aktív OZ Minerals, ktorá je nateraz poslednou zo série globálnych akvizícií zameraných na zabezpečenie dodávok základných kovov pre energetický prechod. „Vďaka svojej vysokej elektrickej vodivosti sa meď vyskytuje v každej elektronike, ktorú používame, od smartfónov až po medicínske zariadenia. Je základom našich existujúcich elektrických systémov a je kľúčová pre proces elektrifikácie, nevyhnutný pre zníženie dopytu po fosílnych palivách,“ vysvetľuje Hansen.

Zdroj: Saxo Bank

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank