Nožnice medzi cenami benzínu a nafty sa otvárajú výraznejšie

12.04.2024  /  XTB

Ceny pohonných hmôt v 13. týždni (01.04. – 08.04.) sa pohybovali zmiešane. Rozdiel medzi cenami benzínu a nafty sa nám iba naďalej zväčšuje, keďže ceny benzínu rástli, zatiaľ čo ceny nafty mierne poklesli. Ceny benzínu vzrástli o 1,51 %, teda o 0,025 €/l, a dostali sa na cenu 1,68 €/l. Ceny nafty na druhej strane mierne poklesli, o 0,25 %, teda o 0,004 €/l a dostali sa na cenu 1,566 €/l.

Ceny ropy v danom týždni uzatvorili obchodovanie o 4,22 % vyššie na cene 91,17 dolára za barel ropy Brent. Po cenovom náraste však vidíme v súčasnosti miernu stabilizáciu a cena ropy sa nachádza v okolí 90 dolárov.

V súčasnosti trh celkom výrazne reaguje na fundamenty v Strednom východe, kde sa čoraz častejšie rieši prímerie v Gaze. Riziko pre vstup Iránu do otvoreného konfliktu s Izraelom je však po Izraelskom útoku mierne vyššie. Iránsky veliteľ námorníctva sa taktiež vyjadril, že keby to bolo nevyhnutné, tak Irán môže uzavrieť Hormuzský prieliv, cez ktorý prechádza až 20 % svetovej spotreby ropy. Zvýšené napätie tak nahráva vyšším cenám ropy na trhu.

Fundamenty však začínajú vyzerať mierne negatívnejšie. Inflačné dáta zo Spojených štátov ukazujú, že rast cien sa u nich ešte nezastavil, čo by znamenalo udržanie vysokých úrokových sadzieb dlhšie ako sa očakávalo a ďalšie tlmenie spotreby v USA. Reportované zásoby zo Spojených štátov taktiež naznačujú slabší dopyt, keďže vidíme nárast jednak zásob ropy o 5,8 mil. barelov, ale taktiež aj nárast zásob ropných produktov. Taktiež sme v reporte mohli sledovať podstatne nižší objem dodaných ropných produktov až o 2,1 mil. barelov, čo naznačuje slabý dopyt amerického spotrebiteľa. 

Na druhej strane tu však ešte stále máme na stole škrty kartelu OPEC+, ktoré však môžu byť v druhej polovici roka mierne uvoľnené. Problémy hlásia aj v Mexiku, kde znižujú export ropy o 330 tis. barelov denne, aby dokázali zásobovať domáce rafinérie.

Veľkoobchodné ceny v Rotterdame sa v súčasnosti pohybujú zhodne s maloobchodnými cenami pohonných hmôt. Výhľad do ďalších mesiacov však vidím už mierne pozitívny, minimálne na cenách benzínu, ktoré by v najbližšom mesiaci ešte pred motoristickou sezónou vďaka normalizácii na trhu v USA mohli mierne poklesnúť. V súčasnosti taktiež ceny ropy v sebe zahŕňajú rizikovú prirážku z dôvodu napätej situácie v strednom východe a ako sme to videli v septembri 2023, tá bola podstatne rýchlo vymazaná. Naďalej tak budú ceny ropy a napätie na trhu určované geopolitikou a ďalší vývoj tak ostáva neistý. Otázkou však ostáva, čo s cenami nafty. V súčasnosti vidíme mierne nižší dopyt po nafte, avšak do Európy je práve nafta importovaná zo Stredného východu a napätie v regióne by malo zvýšiť napätie aj na cenách nafty. To však v súčasnosti nevidíme, čo sa však môže pomerne rýchlo zmeniť. Rozdiel medzi cenami nafty a cenami benzínu by sa tak už čoskoro mohol uzavrieť.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://pixabay.com/photos/fuel-pump-energy-gas-pump-1596622/