Šéf FED-u chce urýchliť ukončenie programu kvantitatívneho uvoľňovania

30.11.2021  /  Redakcia

Prepad akciových trhov sa dnes ešte viac prehĺbili po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému (FED-u) Jerome Powell povedal, že by bolo vhodné zvážiť urýchlenie ukončenia mesačných nákupov aktív na zasadnutí už budúci mesiac.

Jerome Powell dnes povedal, že centrálna banka by mohla ukončiť svoj program nákupu aktív už o niekoľko mesiacov skôr, ako sa v súčasnosti plánuje, čo signalizuje dôveru v ekonomické oživenie napriek nervozite z variantu Omikron.

„Teraz sa pozeráme na ekonomiku, ktorá je veľmi silná a na inflačné tlaky, ktoré sú veľmi vysoké, a to znamená, že je vhodné, aby sme na našom ďalšom stretnutí, čo je o pár týždňov, prediskutovali, či by bolo vhodné ukončiť naše nákupy o niekoľko mesiacov skôr,“ povedal Powell Kongresu.

Začiatkom tohto mesiaca výbor FED-u pre stanovovanie politiky oznámil, že začne obmedzovať svoje nákupy hypotekárnych cenných papierov a amerických štátnych dlhopisov, ktoré od začiatku pandémie realizoval tempom približne 120 miliárd dolárov mesačne. FED začal tento proces spomaľovať približne o 15 miliárd dolárov každý mesiac, čo by ukončilo takzvaný program kvantitatívneho uvoľňovania do polovice budúceho roka.

V posledných týždňoch však viacerí predstavitelia FED-u vyjadrili názor, že môže byť vhodné urýchliť tento proces a ukončiť program skôr.

„Toto znie ako významná zmena tónu od Powella,“ povedal hlavný ekonóm Fitch Brian Coulton, ktorý dodal, že skoršie uzavretie procesu nákupov by poskytlo FED-u väčšiu flexibilitu v jeho menovej politike: prípadne zvýšenie úrokových sadzieb z blízkosti nuly.

Omikron pre FED komplikuje obraz o inflácii a centrálni bankári uznali riziko, že do očí bijúce inflačné tlaky sa stanú viac trvalé. Powell dnes povedal, že už nebude používať slovo „prechodný“ na opis vysokých tlakov na infláciu.

Vznik nového variantu ohrozuje predĺženie zdržaní v dodávateľskom reťazci, ktoré podporilo rast cien. Zvyšuje sa tiež možnosť spomalenia oživenia na trhu práce, kde viac ako 4 milióny ľudí zostáva mimo pracovnej sily v porovnaní s úrovňami pred pandémiou.

Powell však povedal, že je ešte príliš skoro na začlenenie Omikronu do prognóz FED-u či akéhokoľvek rozhodnutia o postupnom znižovaní nákupov.

Ďalšie zasadnutie FED-u je naplánované na 14. a 15. decembra.

Zdroj: Finance Yahoo


Chcete k téme inflácia diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.