Severské štáty dnes zaznamenali na burzách „flash crash“

02.05.2022  /  Redakcia

Tzv. „flash crash“ je neočakávaný, veľmi rýchli a prudký prepad cien na nejakom finančnom inštrumente / trhu v priebehu krátkeho časového úseku. Ceny sa po takejto krátkej a silnej panike vrátia späť na zhruba rovnakú úroveň, na akej boli pred pádom, takmer ako keby k nemu nikdy ani nedošlo…

K takémuto zriedkavému javu dnes došlo v severských krajinách. Švédsky akciový index OMX Stockholm 30  sa dnes pred 10 hodinou ráno nakrátko prudko prepadol z mínus 1,3% až o 8%. Len približne 5 minútovú výpredajnú paniku vystriedal prudký nárast a o ďalších 5 minút bol tento akciový index len 1,8% od svojej otváracej hodnoty (okolo 12:30 už dokonca naspäť na tejto hodnote). Podobným spôsobom zareagoval aj fínsky akciový index OMX Helsinki 25 (viď obrázok nižšie) a aj akciové indexy Dánska a Nórska. Na tieto poklesy reagovali aj ďalšie európske akciové indexy (Nemecka, Talianska, Španielska či Francúzska), aj keď menej významne.

Príčina tohto „flash crashu“ zatiaľ nie je známa, údajne však nešlo o technické chyby alebo zlyhanie v dôsledku hackerského útoku. Spoločnosť Nasdaq, ktorá prevádzkuje burzy v Štokholme a Kodani už oznámila, že celý prepad prešetruje. Podľa informácií finančného portálu Di za náhlym pádom stálo obchodovanie (výpredaj väčšieho objemu európskych akcií z portfólia) giganta z Wall Street – Citigroup, v spojitosti s nižšou likviditou na trhu.

Z nedávnej minulosti je najznámejší najmä „flash crash“ amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) zo 6. mája 2010, ktorý iba za 10 minút klesol o viac ako 1000 bodov – v tom čase najväčší pokles v histórii. Tento index stratil v priebehu jedinej hodiny takmer 9 % svojej hodnoty (1 bilión dolárov). Do zvyšku obchodného dňa svoj prudký pohyb nadol korigoval.

Zdroj: Reuters, di.se, Investopedia

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.