Akciovým trhom sa klesať príliš nechce – lebo všetci nakupujú – akcie


Od poslednej COVID paniky americký akciový trh neustále len rástol. Vidíme to v grafoch, čítame a počujeme to všade. Takýto jeho vývoj v marci minulého roka pritom očakával asi len málokto. Paniku na akciovom trhu vystriedala nevídaná eufória a americký „milostný pomer“ s akciami sa prehlbuje.
Akciové fondy čerpajú peniaze od investorov bezprecedentným tempom a hedžové fondy zvyšujú svoju akciovú expozíciu na rekordné úrovne. Samotné americké spoločnosti sa tiež objavili na strane kupujúcich a spätné odkúpenie akcií sa zdvojnásobilo oproti tomu z pred roka.
Táto náklonnosť podčiarkuje rastúcu dôveru v ekonomické oživenie, podporované vládnymi stimulmi a rozbehnutou vakcináciou obyvateľstva. Zatiaľ čo aspekty, ako rastúca posadnutosť investorov už aj o centové akcie („penny stocks“) a opcie, sú zase základom pre každodenné varovania pred bublinou.
Americký akciový index S&P 500 je svojim výnosom od marca 2020 na úrovni, ktorá ho v tejto fáze cyklu radí medzi tie najlepšie začínajúce býčie trhy a to až od 30-tych rokov 20. storočia.


Od posledného dna je tento býčí trh pritom ešte veľmi mladý – má len 11 mesiacov. Pre ukážku z histórie – mediánový, teda stredne dlhý býčí trh, má dĺžku až 5 rokov. Ale jeho momentálna rýchlosť očividne vyrovnáva aj oveľa dlhší časový horizont…
Aktuálny výnos S&P 500 od svojho COVID dna už zatieňuje dokonca aj ďalšie tri úplné býčie trhy z histórie. Ak je však história akým takým sprievodcom, je pravdepodobné, že momentálny býčí trh je už dokončený viac ako z polovice, pretože mediánový výnos z 13 predchádzajúcich býčích trhov bol 126%. V nedávnom prieskume Bank of America väčšina opýtaných správcov skutočne považovala súčasný býčí trh za taký, ktorý je už vo svojom neskoršom štádiu.
„Bolo to skutočne úžasné,“ uviedol Brian Culpepper, finančný manažér spoločnosti James Investment Research. „Všetci si myslia, že akciový trh pôjde, pôjde a pôjde,“ dodal. „Bez ohľadu na to, či už je to stádová mentalita alebo strach z toho, že vám niečo ujde, toto je to, čo vidíte.“
„Nemyslím si ešte, že sme na úrovni bubliny, ale určite existujú isté varovania, ktoré by mohli naznačovať, že ľudia sú kompletne v akciách a riziku,“ uviedol Michael Arone, hlavný investičný stratég U.S. SPDR ETF od State Street Global Advisors. „Potrebujete ten euforický okamih, aby sa býčí trh dostal na vrchol.“
Toto nebezpečenstvo sa ešte musí zaregistrovať aj u investorov. Minulý týždeň vložili 36 miliárd dolárov do fondov zameraných na americké akcie, čo je najväčší prílev za viac ako dve desaťročia, vyplýva z údajov zhromaždených spoločnosťou Informa Financial Intelligence.
Hedžové fondy upravujú svoje špekulácie na pokles a zvyšujú svoje stávky na rast. Ich čistý „leverage“ (pákový efekt), ktorý je vyjadrením miery ochoty tohto odvetvia riskovať a zohľadňuje dlhé a krátke pozície, sa tento mesiac vyšplhal na rekordnú úroveň, vyplýva z údajov zhromaždených hlavnou sprostredkovateľskou jednotkou spoločnosti Goldman Sachs Group Inc.
Investorom sa vynárajú vysoké náklady obetovanej príležitosti, keď akcie od marca 2020 pridali na svojej hodnote ohromujúcich 12 biliónov dolárov. „Nakupuj na dne“ je názov hry. Výsledkom toho je, že doterajšie korekcie rastu boli len malé. S&P 500 prešiel od októbra siedmimi korekciami, vrátane jednej koncom januára, pričom žiadna z nich nebola väčšia ako 5%.
„Za posledný mesiac sa niekoľkokrát stalo, že to už aj miestami vyzeralo, akoby práve začal na trhu silnejší pokles, ale zakaždým nakoniec opäť nastúpili kupujúci,“ napísal v poznámke Andrew Adams zo spoločnosti Saut Strategy. „Toto nie je normálny trh, ale tak dlho, ako bude trh tlačený vyššie a vyššie, si myslím, že sme takmer nútení vlastniť akcie.“
Obchodníci špekulujúci na pokles sa takmer nedajú nájsť, pričom krátke pozície (short sales) klesli v priebehu januára kvôli „short-squeeze“ zo strany malých investorov na čerstvé minimá. Podľa prieskumu National Association of Active Investment Managers, aj najviac poklesovo naladená skupina manažérov, ktorá typicky mala čistú „short“ pozíciu, bola začiatkom tohto mesiaca na akciách 80% „long“.
K rastúcej armáde kupujúcich pridajte v Amerike ešte aj firmy. Americké spoločnosti – spoľahlivý spojenec posledného býčieho trhu – boli nútené počas pandémie roku 2020 ustúpiť a uchovať si hotovosť. Opäť sa však snažia o svoje vlastné akcie. Ich ohlásené spätné odkúpenia dosiahli v tejto výsledkovej sezóne priemerne 6,9 miliardy dolárov denne, čo je najviac od roku 2006, vyplýva to zo štvrťročných údajov zostavených podľa EPFR.


„Spätné odkúpenia majú zvyčajne veľmi vysokú koreláciu s výkonnosťou indexu S&P 500, takže boom na strane spätného odkúpenia je povzbudivý,“ uviedol analytik EPFR Winston Chua.
(zdroj: finance.yahoo)