Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

29.03.2019  /  Tomáš Virdzek

Inštitút finančnej politiky (IFP) priniesol zaujímavú štúdiu. Ak ste ju vôbec nepostrehli a ste sporiteľom druhého piliera, určite by ste mali vedieť aspoň niektoré základné zistenia.

O tom, že Slováci majú úspory v II. pilieri až príliš konzervatívne rozložené sa už napísalo veľa. Je to však iba naškodu, pretože ich úspory sa nezhodnocujú tak, ako by sa mohli. Podľa IFP môže byť preto riešením zavedenie tzv. predvolenej sporiacej stratégie (Default strategy), ktorá určuje optimálny podiel úspor v akciách vzhľadom na vek sporiteľa. IFP na základe svojej analýzy preto odporúča zaviesť predvolenú stratégiu, ktorej pointu výstižne ilustruje nasledujúca infografika.

Zdroj: https://www.facebook.com/ifp.mfsr

Podľa predvolenej stratégie, by mal sporiteľ počas prvej polovice svojej kariéry investovať výlučne do akcií. V druhej polovici kariéry by mal ponechať svoj majetok v akciovom fonde a nové príspevky by mal posielať do dlhopisového fondu.

IFP tiež navrhuje: „ponechať časť úspor v akciách aj počas desiatich rokov od dovŕšenia dôchodkového veku, kedy by sporiteľ poberal dôchodok programovým výberom. Následne by si zakúpil anuitu, aby predišiel riziku nedostatočných úspor v prípade dlhovekosti.“

Celú analýzu IFP nájdete na tomto linku.