Dlh realitného sektora by mohol Čínu zaťažiť na roky

09.11.2021  /  Redakcia

Bublina na trhu nehnuteľností zavarila už viacerým krajinám, zdá sa, že druhú najväčšiu ekonomiku neobíde takisto.

Podľa Georga Magnusa, ekonóma a výskumného pracovníka z China Center na Oxfordskej univerzite, dlhové problémy, ktorým čelí čínsky realitný sektor, pravdepodobne spôsobia obdobie stagnácie, ktorá ovplyvní domácu aj svetovú ekonomiku.

Akcie čínskeho developera Kaisa Group Holdings kótované v Hongkongu boli v piatok zastavené po správe, že zmeškala platbu za produkt správy majetku. Stalo sa to na pozadí dlhotrvajúcej ságy, ktorá zahŕňa zadlženú developerskú spoločnosť China Evergrande Group. Spomedzi čínskych developerov je Kaisa (hneď za Evergrande) druhým najväčším emitentom zahraničných dlhopisov s vysokým výnosom denominovaných v amerických dolároch.

Z výziev, ktorým bude v nadchádzajúcich rokoch čeliť druhá najväčšia ekonomika sveta, George Magnus tvrdil, že najproblematickejším by mohol byť dlh – týkajúci sa najmä realitného sektora.

„Myslím si, že trh s nehnuteľnosťami teraz skutočne dosiahol bod zlomu.“ Čína by sa mala zamerať na kvalitu rastu, nie na kvantitu, hovorí George Magnus.

Magnus naznačil, že po najmenej dvoch desaťročiach expanzie na čínskom realitnom trhu, kvôli ochote vlády zakročiť s cieľom podporiť trh, keď to začalo vyzerať nebezpečne, Peking už tentoraz nemusí byť ochotný alebo schopný urobiť to isté. „Myslím si, že vláda sa naozaj nechce spoliehať na opätovné stláčanie úverového akcelerátora kvôli riziku obrovskej finančnej nestability, ktorá by z toho mohla vyplynúť,“ povedal.

„Sú trochu vo väzbe. Očakávam, že sa pokúsia pomôcť sektoru nehnuteľností v tomto roku a v roku 2022 pred kongresom v novembri, ale myslím si, že trh čelí rokom stagnácie, aby som bol úprimný.“

Výskumná práca renomovaného harvardského profesora verejnej politiky a ekonómie Kennetha Rogoffa a ekonóma Medzinárodného menového fondu Yuanchena Yanga, publikovaná v auguste 2020, odhaduje, že realitný sektor predstavuje približne 29 % čínskeho HDP.

„Ak 29 % HDP len značí čas, nehovoriac o poklese, na najbližších 10 rokov… budete o tom vedieť všetko a ľudia, ktorí predávajú na tomto trhu, či už interne alebo zvonka, to tiež pocítia,“ Magnus povedal.

„Pákový efekt, ktorý v podstate poháňal tento trh a spoločnosti ako Evergrande… za posledných 10 alebo 15 rokov, si nemyslím, že tam bude v budúcnosti. To sa nestane.“

Jeho komentáre sa zhodujú s vyjadreniami profesora ekonómie Li Gana, ktorý minulý týždeň povedal, že čínsky realitný sektor sa musí „podstatne zmenšiť“, aby udržal širšiu ekonomiku stabilnú a zdravú. Gan odhadol, že 20 % čínskeho bytového fondu je prázdnych, pretože kupujúci nakupujú druhé a tretie nehnuteľnosti ako investície, zatiaľ čo developeri pokračujú vo výstavbe miliónov nových jednotiek každý rok na pozadí rokov nadmerného zadlžovania.

Zdroj: CNBC.com


Chcete k tejto téme diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.