Čaká nás najdôležitejší týždeň tohto leta: bude poriadne horúco aj na finančnom trhu

24.07.2023  /  Redakcia

Rovno uprostred tohto týždňa Federálny rezervný systém (FED) oznámi svoje najnovšie rozhodnutie ohľadom úrokových sadzieb. Americká centrálna banka oznámi svoje menovo-politické rozhodnutie v stredu o 20:00 nášho času. Očakáva sa, že toto rozhodnutie prinesie ďalšie zvýšenie referenčnej úrokovej sadzby o 0,25 %. To by ju však poslalo na najvyššiu úroveň od roku 2001.

Zdroj obrázka: https://finance.yahoo.com/news/fed-decision-big-tech-earnings-highlight-the-busiest-week-of-the-summer-120014732.html

Údaje od CME Group aktuálne ukazujú, že trh až s 99,8% pravdepodobnosťou očakáva, že FED skutočne zvýši svoje referenčné rozpätie cieľovej úrokovej sadzby o ďalších 0,25% na 5,25%-5,5%.

Zdroj obrázka: https://www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html

Po oznámení FED-u, bude mať už o pól hodiny neskôr jeho šéf Jerome Powell tlačovú konferenciu k tomuto rozhodnutiu. Jeho komentáre budú určite rovnako vo veľkej pozornosti investorov, nakoľko môžu naznačiť či bude ešte potrebné aj dodatočné zvýšenie sadzieb neskôr v tomto roku (čakajú nás ešte 3 zasadnutia FED-u k úrokovým sadzbám v tomto roku, najbližšie bude v septembri).

Zdroj obrázka: https://www.investopedia.com/next-fed-meeting-7551561

V tomto týždni však nebude ostro sledované len rozhodnutie FED-u. Totižto, viac ako 150 spoločností len z amerického akciového indexu S&P 500 má zverejniť svoje kvartálne výsledky, na čele s technologickými gigantmi ako sú Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL) a Meta (META).

Americký akciový index NASDAQ stiahli nadol minulý týždeň výsledky technologických spoločností Netflix (NFLX) a Tesla (TSLA), a práve preto môžu byť technologické firmy výrazným hýbateľom aj v priebehu tohto týždňa.

Aj makro-ekonomický kalendár zamestná v tomto týždni investorov. Zverejnené budú nielen ukazovatele spotrebiteľskej dôvery, výrobnej aktivity a údaje o inflácii, ale aj údaje o raste HDP v druhom štvrťroku.

Zdroj: Finance.yahoo, Cmegroup, Investopedia

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.