Čerstvý nárast cien zemného plynu v Európe zrýchlil relatívnu slabosť eura

19.11.2021  /  Saxo Bank

Čerstvý nárast cien zemného plynu v Európe zrýchlil relatívnu slabosť eura. So švédskou korunou to zatiaľ vyzerá, ako keď vylejete dieťa spolu s vodou z vaničky.

Zameranie obchodovanie s FX: Euro padá, čiastočne ako libra, prudko sa vracia.

Pozoruhodná relatívna slabosť eura bola v poslednej dobe najvýraznejším javom medzi hlavnými menami. Nepomáhajú tomu ani rastúce ceny zemného plynu podporené aj nedávnym rozhodnutím nemeckého regulátora o odložení certifikácie plynovodu Nord Stream 2. Oslabenie eura je zatiaľ pravdepodobne len cyklické (nie existenciálne), ale výhliadky na rast sú aj v dôsledku prudko rastúcich cien vstupov čoraz slabšie. Usmernenia ECB pritom nemajú zatiaľ žiadny význam pre riešenie situácie.

Zhoršujúci sa výhľad rastu hral doteraz  v prospech procyklických periférnych európskych mien, akým je aj SEK. Ten však teraz oslabuje ešte viac ako euro. Ak sa táto situácia pretiahne ďalej do zimných mesiacov, a najmä ak ju bude sprevádzať nemecká koalícia s osobnosťami ako Christian Lindner z LDP so svojim skúpym postojom k fiškálnym stimulom, slabosť eura môže nabrať existenciálny rozmer. Ako veľmi iná by  bola nová „existenčná kríza“ na trhoch? Pravdepodobne veľmi iná, keďže ECB by teraz pravdepodobne porušila každé pravidlo, aby udržala spready viac-menej v súlade. To ponecháva euro ako jediný skutočný špekulatívny nástroj.

Relatívna slabosť SEK voči euru do istej miery zapadá do minulých cyklov. Nedávny tlak sa však zdá byť prehnaný, najmä ak sa plynová situácia v Európe v najbližších dňoch a týždňoch upokojí. Švédska centrálna banka Riksbank má nástroje na to, aby dokázala oveľa lepšie reagovať na situáciu, kedy inflácia rastie. A v konečnom dôsledku, ak sa bude euro potýkať naozaj s existenciálnymi problémami a nielen cyklickými, potom SEK vyzerá veľmi lacno. Pripomeňme si, že koncom rokov 2009-2012 počas existenčnej dlhovej krízy EÚ sa SEK obchodovala ako bezpečný prístav vo vzťahu k euru.

zdroj: Saxo Group

John Hardy, menový analytik Saxo Bank


Chcete k tejto téme diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.