FED plánuje sadzby zvyšovať po celý rok

16.03.2022  /  Redakcia

Federálny rezervný systém dnes schválil svoje prvé zvýšenie úrokových sadzieb od roku 2018.

Po dlhodobom držaní svojej referenčnej úrokovej sadzby blízko nuly od začiatku pandémie Covid, FED uviedol, že zvýši sadzby o štvrť percentuálneho bodu alebo o 25 bázických bodov. To teraz posunie sadzby do rozsahu 0,25 % – 0,5 %. Tento krok okamžite zvýši náklady na financovanie mnohých foriem pôžičiek a úverov.

S infláciou dosahujúcou 40-ročné maximá, sa teraz FED plánuje postupne vzdialiť od svojej stimulačnej monetárnej politiky. Šok v cenách komodít a neistota v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine zvyšujú aj neistotu ohľadom ekonomického výhľadu, poznamenal FED. Z krátkodobého hľadiska to podporí infláciu a utlmí ekonomický rast.

FED však varuje, že inflácia sa v reakcii na počiatočné zvýšenie úrokových sadzieb okamžite nezníži. Centrálna banka teraz predpokladá rast cien o 4,3 % v priebehu roka 2022, čo je výrazne nad proklamovaným tempom 2,6 %, ktoré predpovedala ešte v decembri. FED dúfa, že v roku 2023 sa toto tempo zníži na 2,7 % a potom na 2,3 % v roku 2024.

Projekcie zverejnené Federálnym výborom pre voľný trh, ktorý určuje politiku, signalizujú pravdepodobnosť, že FED tento rok zvýši sadzby ešte šesťkrát (čo by znamenalo, že sadzby budú na konci tohto roka o 1,75 % vyššie ako minulý rok). FED teraz teda vidí, že jeho úroková sadzba do konca tohto roka dosiahne 1,9 %. Táto cesta je preto agresívnejšia ako posledné kolo projekcií FED-u (z decembra), keď do roku 2022 predpovedal iba tri celkové zvýšenia sadzieb.

Zdroj: CNBC, Marketwatch

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.