Inflácia je najlepším liekom ako dosiahnuť vyššiu produktivitu. Kľúčom k nej sú investície do vzdelávania

07.06.2022  /  Saxo Bank

Nasledujúcich 10 rokov bude najzaujímavejším obdobím od konca 2. svetovej vojny. Stoja pred nami náročné výzvy a paradoxne vysoká inflácia nás zachráni. O 10 rokov tak budeme v oveľa lepšej pozícii, nakoľko si prejdeme transformáciou, ktorej výsledkom bude väčší fyzický svet a vyššia produktivita. Predpovedá vizionár Saxo Bank, Steen Jakobsen.

Súčasné problémy sveta, vrátane výpadkov v dodávateľských reťazcoch, problémov v dodávkach energií a potravín, či geopolitické napätie sú dôsledkom pnutia medzi fyzickým a nehmotným svetom. „Posledných 20 rokov sme žili v nehmotnom svete, kde produktivita nebola vôbec dôležitá. Preto sa súčasné problémy dajú vyriešiť jedine tak, že fyzický svet, ktorý je o produktivite, opäť naberie na sile a význame. Potrebujeme sa vrátiť k rozhodnutiam na základe produktivity,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank.

Preto je podľa neho jasné, že vysoká inflácia tu zostane s nami dlhší čas. „Na to, aby sme mohli mať nižšie ceny, potrebujeme mať najprv vyššie ceny,“ hovori Steen Jakobsen. Finančný svet si podľa neho myslí, že už sme blízko k inflačnému stropu, no nie je tomu tak. „Fyzický svet je príliš malý a ešte sme nič neurobili preto, aby sme ho zväčšili. Skôr naopak, mnohé rozhodnutia to ešte zhoršujú. Preto, aj keď inflácia trochu okreše dopyt, stále zostane príliš vysoký pre súčasné rozmery fyzického sveta,“ dodáva. Mať plán podľa neho nestačí, nakoľko dnešné rozhodnutia neprinesú ovocie skôr ako o niekoľko rokov a budú mať vyššiu cenovku. „Trh potrebuje nájsť novú rovnováhu, ale bez návratu do fyzického sveta a zmeny štruktúry ekonomiky to nepôjde,“ varuje.

Posledných 30 rokov sme podľa Jakobsena vytvorili vo fyzickom svete obrovský investičný deficit. Vysvetľuje to na príklade ropných spoločností, no problém sa netýka len ich. Tie nebudú investovať do nevyhnutného zväčšenia kapacít a infraštruktúry, kým sa budúce ceny ropy nezvýšia. Súčasná cena ropy je síce vysoká (nad 120 USD/barel), ale cena 5 ročných futures sa stále pohybuje len okolo 70 USD. To spolu s nárokmi vyplývajúcimi zo zelenej transformácie (ESG) tak ide proti potrebným investíciám. „Len keď sa to vyrovná, dospejeme k riešeniu. To platí rovnako aj pre zelené investície. Potrebujeme riešenia, ktoré budú znamenať najmenšiu záťaž pre životné prostredie a zároveň zabezpečia návratnosť kapitálu. Riešenie príde vo fyzickom svete, nie vo finančnom,“ hovorí Jakobsen.

Vizionár apeluje na vlády, aby podporili fyzický svet, a to najmä podporou základného výskumu a vývoja a investíciami do vzdelania, vrátane učňovského. „Pohľad do dejín potvrdzuje, že jediná vec, ktorá dokáže zlepšiť produktivitu je vzdelanie. Stačí sa pozrieť na najbohatšie krajiny sveta. Všetky majú vysokú vzdelanostnú úroveň,“ argumentuje. Podľa neho každá krajina, vrátane Slovenska, potrebuje víziu zdieľanú naprieč politickým spektrom presahujúcu volebné obdobie a jej základom musí byť vzdelávanie. „Máte jedinečnú šancu – investovať peniaze z plánu obnovy do lepšieho vzdelávania a vyššej produktivity. Kľúčom k tomu je aj návrat vzdelaných ľudí na Slovensko,“ zdôrazňuje. Slovensko má podľa neho šancu stať sa atraktívnym produktívnym centrom. No predpokladom sú investície do vzdelania. „Vždy, keď zvyšujete priemernú znalostnú úroveň, zlepšujete budúcu produktivitu. Verte preto ľuďom, vzdelaniu a produktivite. To zaručí progres,“ odkazuje Slovensku.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank