Inflácia v Eurozóne dosiahla nový rekord, peňaženky nám vyprázdňuje doteraz najrýchlejšie

07.01.2022  /  Redakcia

Inflácia v Eurozóne dosiahla v decembri svoj nový rekord. To ale vyvoláva ďalšie otázky ohľadom smerovania menovej politiky Európskej centrálnej banky.

Inflácia bola vďaka svojmu sústavnému rastu v centre pozornosti už niekoľko mesiacov, pričom otázne ostáva, či by ECB nemala zaujať agresívnejší postoj v boji proti rastúcim cenám, podobne ako americký FED.

Predbežné údaje dnes ukázali, že miera inflácie dosiahla za december 5 % v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka. Toto číslo predstavuje aj najvyššie zaznamenané číslo pre Eurozónu a nasleduje hneď po novembrovom historickom maxime 4,9 %.

Zdroj: tradingeconomics.com

Nárast bol údajne spôsobený najmä vyššími cenami energií a očakáva sa, že celková inflácia by mala v Eurozóne tento rok klesnúť práve v dôsledku očakávaného poklesu cien energií v priebehu roka.

ECB ešte minulý mesiac uviedla, že zníži svoje mesačné nákupy aktív, ale prisľúbila, že v roku 2022 bude aj naďalej pokračovať v bezprecedentnej miere stimulov.

„Na to, aby sa inflácia v strednodobom horizonte stabilizovala na 2 % inflačnom cieli, je stále potrebné menové prispôsobenie,“ uviedla vtedy ECB.

Jej prognózy aktualizované v decembri uvádzajú celkovú infláciu na úrovni 1,8 % v rokoch 2023 aj 2024. Očakáva však, že v roku 2022 miera inflácie prekročí cieľ centrálnej banky, a to na úrovni 3,2 %.

Ekonómovia tvrdia, že pandémia a inflácia patria medzi najväčšie riziká pre výkonnosť ekonomiky v roku 2022.

„Ak by inflácia rástla ďalej a pretrvávali by prekvapenia smerom nahor, centrálne banky by mohli byť nútené prudko šliapnuť na brzdy,“ uviedli v piatok analytici Berenberg vo svojom globálnom výhľade na nový rok. Dodali, že ECB by mohla pripraviť pôdu na prvé zvýšenie sadzieb na jar 2023.

Zdroj: CNBC


Chcete k téme inflácia diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.