Akciám sa darí – Dow Jones po prvý krát v histórii nad hranicou 30.000 bodov

25.11.2020  /  Peter Kubaška
DJIA-po-prvy-krat-nad-hranicou-30-tisic

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average včera uzavrel po prvý krát vo svojej dlhej histórii nad hranicou 30.000 bodov (30.046,24 b., +1,54%). Ťahúňom rastu bol predovšetkým pokračujúci progres v prípade vakcíny na COVID-19 ale aj v prípade Bidenovej administratívy. Bidenovou kandidátkou na ministerku financií sa totiž stala bývalá šéfka Federálneho rezervného systému Janet Yellenová.


Pozitívnu náladu na akciovom trhu podporuje hlavne optimizmus, že už čoskoro budú k dispozícii účinné vakcíny proti vírusu COVID-19. Oxfordská univerzita a AstraZeneca tvrdia, že ich kandidát na vakcínu proti koronavírusu má až 90% účinnosť v prevencii bez závažných vedľajších účinkov. Pokrok vo vakcínach COVID-19 podporil optimizmus na Wall Street v čase, keď v 45 štátoch USA rastie počet nových prípadov koronavírusu. USA má pritom stále najvyšší zaznamenaný počet prípadov na svete – už takmer 13 miliónov a aj najvyšší počet obetí – 266 tisíc, čo je viac ako pätina celkového počtu na svete. Predpokladá sa, že skoré nasadenie vakcíny, by mohlo priniesť zotavenie US ekonomiky v budúcom roku.


Trhy získali podporu aj zo správ, že bývalá šéfka Federálneho rezervného systému Janet Yellenová je Bidenovou kandidátkou na ministerku financií. Trhy túto správu prijali pozitívne, nakoľko je považovaná za skúseného ekonóma a finančníka, ktorý pomáhal finančným trhom a US hospodárstvu pri zotavovaní sa z finančnej krízy z roku 2008. Bola by tak úplne prvou ženou, ktorá by pôsobila ako ministerka financií USA. Niektorí analytici tiež považujú jej výber za signál zvyšujúcej sa pravdepodobnosti ďalších fiškálnych opatrení na podporu ekonomického zotavenia z pandémie COVID-19.


Analytici poznamenali, že prekročenie okrúhlej hranice 30.000 bodov pre Dow Jones, síce demonštruje pretrvávajúcu silu US akciového trhu, no nemá samo o sebe žiadny význam.