Najväčší miláčik slovenských akciových investorov? Apple, Microsoft a Amazon

12.02.2024  /  Saxo Bank

Najpopulárnejšími akciami medzi investormi sú v globálnom meradle akcie Tesly, Novo Nordisku a Microsoftu. V tesnom závese nasledujú ďalšie dve firmy z tzv. Veľkej sedmičky (Magnificent Seven), z ktorej sú v top päťke titulov zastúpené štyri. Vyplýva to z údajov SAXO Bank za uplynulých 13 mesiacov, vrátane tohtoročného januára. Táto skupina technologických akcií priniesla za rok 2023 investorom výnos na úrovni 111%. Výrazne tak prekonal index S&P 500, ktorý vzrástol „len“ o 24%.

Veľká sedmička dodala indexu S&P 500 pozitívny impulz nielen vlani, ale aj pred niekoľkými dňami, keď väčšina z nich zverejnila optimistické výsledky za posledný kvartál. Najviac si polepšil Amazon, keď mu čistý zisk stúpol až 38- násobne. Meta si svoj profit strojnásobila. Dvojciferný rast mali aj Alphabet, Microsoft či Apple, u ktorého však tržby zaostali za očakávaniami. 

Pri pohľade na slovenských investorov a traderov sa váha ešte viac nakláňa v prospech Veľkej sedmičky. Podľa údajov bratislavskej kancelárie SAXO Bank sa totiž na prvých päť pričok rebríčka nezmestili žiadne iné tituly, len Veľká sedmička. Na platformách SAXO Bank obchodovali Slováci najviac s akciami Apple, Microsoftu a Amazonu. Nasleduje Alphabet (Google) a Meta. Do prvej desiatky sa okrem akcií Intelu, jej konkurenta NVIDIA a Tesly dostala aj čínska Alibaba a telekomunikačná firma AT&T. Medzi Bratislavou a Prahou existujú len mierne rozdiely. Ide najmä o poradie popularity. Zoznam desiatich najobľúbenejších akciových titulov je totiž až na jednu výnimku rovnaký. Naši susedia si namiesto AT&T vybrali PayPal.

Nestačí však mať iba nos na správne tituly. Pre traderov a investorov sú dôležité aj poplatky, teda možnosť obchodovať s najnižšími možnými nákladmi s cieľom maximalizovať zisk. Odborníci zo SAXO Bank po poslednom veľkom znížení SAXO poplatkov vypočítali, že pri dlhodobom investovaní do akcií môže 1% poplatok predĺžiť čas odchodu do „akciového dôchodku“ až o 4 roky. „Dvojpercentný ročný poplatok v priebehu 30 rokov môže zredukovať potenciálnu hodnotu portfólia o viac ako polovicu, hovorí Štefan Végh, regionálny riaditeľ SAXO Bank pre CEE.Funguje tu totiž zložený účinok poplatkov na dlhodobú návratnosť investícií a každý dolár zaplatený na poplatkoch je dolár, ktorý nevynáša. Preto môže výber investičných možností s nižšími poplatkami výrazne posilniť dlhodobý rast portfólia investora. SAXO preto umožňuje investorom nakupovať napríklad americké akcie alebo ETF len za 1 USD. Európski investori zas ocenia dvojtretinové zníženie poplatku za menovú konverziu len na 0,25%.

Podľa slov Š. Végha, zároveň platí, že čím vyšším obchodným nákladom čelia traderi a investori, tým menej ziskových obchodných stratégií majú  k dispozícii. „Keď sa obchodné náklady znížia, obchodné stratégie sa stanú ziskovými a tým sa rozšíria možnosti,“ dodal.

SAXO celkovoČRSlovensko
1Tesla Inc.Microsoft Corp.Apple Inc.
2Novo Nordisk B A/STesla Inc.Microsoft Corp.
3Microsoft Corp.Apple Inc.Amazon.com Inc.
4Apple Inc.Amazon.com Inc.Alphabet Inc. – A Share
5NVIDIA Corp.Alphabet Inc. – A ShareMeta Platforms Inc.
6Shell PLCMeta Platforms Inc.Intel Corp.
7ASML Holding NVNVIDIA Corp.Tesla Inc.
8Amazon.com Inc.Alibaba Group Holding Ltd – ADRNVIDIA Corp.
9ING GroepIntel Corp.Alibaba Group Holding Ltd – ADR
10Alphabet Inc. – A SharePayPal Holdings Inc.AT&T Inc.
Údaje za obdobie od 1.1.2023 do 29.1.2024

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/black-android-smartphone-on-macbook-pro-dA0SA67EgOQ