Šokujúce predpovede, ktoré sa vyplnili

05.12.2022  /  Saxo Bank

Saxo Bank už tento štvrtok zverejní svoje každoročné šokujúce predpovede na ďalší rok. Ich cieľom je provokovať a ukázať, čo všetko je možné, aj keď nepravdepodobné. „Naše šokujúce predpovede nie sú našimi prognózami toho, čo sa stane. Sú myslené skôr ako mentálne cvičenie na podnietenie zamyslenia sa nad tým, aký neočakávaný vývoj môže šokovať náš svet a finančné trhy,“ hovorí John Hardy, jeden zo stratégov Saxo Bank. Niekedy však svet prekvapí natoľko, že aj tie najšokujúcejšie predpovede sa naplnia. Pozrime sa, ktoré šokujúce predpovede sa naozaj aj naplnili.

Šokujúca predpoveď na rok 2013: Zlato sa vráti na úroveň 1 200 USD za trójsku uncu

„Naša 1 200 dolárová predpoveď by v čase písania článku bola znamenala tretinový pokles ceny zlata,“ hovorí hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen. Ten odôvodnil svoju šokujúcu predpoveď tým, že investori čoraz viac upriamia svoju pozornosť na akcie a dolár, keďže centrálne banky budú podporovať oživenie globálneho rastu po globálnej finančnej kríze.

Šokujúca predpoveď na rok 2015: Brexit v roku 2017

V šokujúcich predpovediach na rok 2015 analytici Saxo Bank napísali, že strana UKIP získa vo voľbách v Británii 7. mája 2015 štvrtinu hlasov, čím sa stane treťou najsilnejšou stranou v parlamente. UKIP sa následne pripojí ku konzervatívcom Davida Camerona v koaličnej vláde a bude žiadať plánované referendum o členstve Británie v EÚ v roku 2017. Vládny dlh Spojeného kráľovstva utrpí prudký nárast výnosov. Načasovanie bolo trochu nepresné, ale okolnosti okolo sme popísali celkom presne. „Mali sme veľmi silný pocit, že „protestné hlasy“ prídu v amerických voľbách a nakoniec aj pri hlasovaní o Brexite,“ povedal Steen Jakobsen, CIO v Saxo Bank. „Do určitej miery sme mali pravdu aj o „porušení spoločenskej zmluvy”. Táto predpoveď prišla príliš skoro, ale kontext a zdôvodnenie boli trefné.“

Šokujúca predpoveď na rok 2017: Obrovské zisky pre bitcoiny

Keď kryptomeny, obzvlášť Bitcoin, začali v očiach verejnosti naberať na sile, analytici Saxo Bank predpovedali, že vtedajšia dominantná kryptomena mimoriadne narastie na hodnote. Analytici banky to zdôvodnili nadmernými výdavkami Trumpovho režimu, ktoré spôsobia nárast už aj tak vysokého štátneho dlhu a raketový nárast inflácie. V kombinácii s časťou verejnosti vo svete, ktorá sa bude chcieť odtrhnúť od mien centrálnych bánk, predpovedali, že sa Bitcoin stane preferovanou alternatívou. Táto šokujúca predpoveď sa nakoniec naplnila a cena Bitcoinu dokonca na svojom vrchole presiahla predpovedanú úroveň a vystúpila v roku 2017 na takmer 20 tisíc dolárov. Okolnosti tejto predpovede neboli v danom čase úplne správne. Prudký nárast nepodnietili makroekonomické pohyby, ale skôr špekulácie okolo Bitcoinu. Výsledok bol však rovnaký.

Šokujúca predpoveď na rok 2018: Volatilita prudko stúpne po bleskovom páde na akciových trhoch

Od roku 1987 sme na akciovom trhu nezaznamenali ani jeden pokles o 25%, ale v roku 2018 nastali dve dramatické udalosti, ktoré potvrdili náš názor,“ hovorí Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank. Nápad na túto šokujúcu predpoveď vznikol koncom roka 2017 pri prekvapivo nízkej volatilite na akciových trhoch. „Každý špekuloval s Bitcoinmi a volatilita pri obchodovaní s akciami a menami bola vyhlásená za ľahko predvídateľné peniaze. Z toho sme mali veľmi nepríjemný pocit a báli sme sa, že celá eufória môže mať dramatické dôsledky, a to aj pri nepatrnej zmene podmienok.“ Garnry dodáva, že volatilita začala stúpať už vo februári a pripravila pôdu pre šialený býčí beh v roku 2019.

Šokujúca predpoveď 2022: Plán skoncovať s fosílnymi palivami sa odloží

Ole S. Hansen, vedúci komoditný stratég Saxo Bank vo svojej predpovedi pred rokom napísal, že politici zahodia klimatické ciele do koša a podporia investície do fosílnych palív, aby bojovali proti inflácii a riziku sociálnych nepokojov. Celková predpoveď sa naplnila, no bohužiaľ ju podporila nepredvídateľná vojenská invázia Ruska na Ukrajinu. „Takto pred rokom sme ešte netušili, že svet sa rúti do energetickej krízy vyvolanej ruskou vojnou na Ukrajine,“ hovorí, Ole S. Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank.

Ako dopadnú šokujúce predpovede na rok 2023?

Nie všetky predpovede Saxo Bank sa naplnia, no budú zaručene šokujúce a prídu už 8. decembra 2022.

Søren Otto Simonsen