USD slabne a Euro naberá na sile, zlomil sa dlhodobý trend

30.11.2020  /  Tomáš Virdzek

Menový pár EUR/USD je považovaný za hlavný a aj najviac sledovaný pár na devízovom trhu. Euro bolo dlhodobo pod výpredajným tlakom voči USD, čo možno zachytiť aj pomocou klesajúcej trendovej čiary – viď. obrázok. Naposledy sa od nej odrazilo a vydalo smerom nadol (k parite) ešte v januári 2018.

Dnes je však situácia iná. Na dlhodobom grafe zobrazujúcom mesačnú škálu, došlo cez leto k dôležitému breakout-u klesajúcej trendovej čiary. Hneď po tejto situácii však Euro stratilo na sile a menový pár EUR/USD vyklesal naspäť až k trendovej čiare. Vytvorilo sa tak tzv. “traders remorse”.

Po prelomení úrovne klesajúcej trendovej čiary nasledovala korekcia ceny späť na úroveň pôvodnej trendovej čiary. Pri výskyte “traders remorse” nastáva zvyčajne kľúčové rozhodovanie, ktoré rozhodne o ďalšom vývoji. Buď investori budú považovať novú cenovú úroveň za opodstatnenú – vtedy cena bude pokračovať v ďalšom raste v smere breakout-u, alebo na trhu prevládnu očakávania neopodstatnenosti novej ceny a cena klesne naspäť pod trendovú čiaru.

Súčasný vývoj však naznačuje, že pár EUR/USD by mohol bez väčších prekážok pokračovať v raste smerom až k vyznačeným úrovniam okolo 1,25 (“rezistance/support” level).