Blíži sa zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov od ECB

09.06.2022  /  Redakcia

Dnešné zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) otvorí dvere júlovému zvýšeniu úrokových sadzieb – prvýkrát od roku 2011. Očakávame, že ECB oznámi aj ukončenie svojho programu nákupu dlhopisov a že čisté nákupy aktív banka dokončí do konca mesiaca. Ide o nevyhnutný krok pred zvýšením úrokových sadzieb v júli pravdepodobne o 25 bázických bodov. 

Pozornosť sa teraz zameria na nové prognózy odborníkov ECB. „Nepredpokladáme žiadne príjemné prekvapenie: je pravdepodobná revízia rastu HDP smerom nadol a jadrová inflácia, ktorá sa udrží nad cieľovou hodnotou dlhodobejšie. Eurozóna by sa však tento rok mala vyhnúť recesii, hoci veľa krajín už môže byť v technickej recesii, napríklad Francúzsko,“ hovorí Christopher Dembik, makroekonomický analytik Saxo Bank. Predpovede HDP sa podľa neho do konca roka určite zrevidujú smerom nadol. „ECB je prehnane optimistická, pokiaľ ide o rast a jej schopnosť vyrovnať sa s infláciou – či už je príliš nízka alebo príliš vysoká,“ varuje.

Zdroj: Macrobond

Väčšiu pozornosť sa podľa Dembika oplatí venovať tlačovej konferencii Christine Lagardeovej, šéfky ECB. Index spotrebiteľských cien prekonal v eurozóne v máji medziročne 8 %, čo je rekord, a harmonizovaný index spotrebiteľských cien HICP dosiahol v máji nové maximum 3,8 %. „Za takýchto podmienok nebude mať Lagardeová na výber a bude musieť tento týždeň ohlásiť jastrabie posolstvo – teda vyššie sadzby a silnejšie euro,“ predpovedá Dembik. Ďalšími údajmi, na ktoré sa oplatí sústrediť pozornosť, bude prvý odhad júnového HICP eurozóny (bude zverejnený 1. júla). To by mohlo podporiť jastrabov v prospech rýchleho sprísňovania menovej politiky.

Hoci tlaky v prospech júlového zvýšenia úrokovej sadzby o 50 bázických bodov nepopierateľne rastú, pochybujem, že ECB začne s takým veľkým krokom. Bolo by to nekonzistentné s usmernením Ch. Lagardeovej, ktorá nedávno naznačila, že prvé kroky ECB budú robiť postupne,“ vysvetľuje analytik Saxo Bank. Preto očakáva zvýšenie o 25 bázických bodov ako bezpečnú a rozumnú možnosť, ktorú už trh navyše zabudoval do ceny. Čiastočne to podľa neho vysvetľuje, prečo sa tlak na znižovanie výmenného kurzu eura od polovice mája zmiernil. „Od septembra bude ECB postupne zvyšovať depozitnú sadzbu. Keď to ECB naposledy urobila, bolo to tesne pred recesiou. Ale myslím si, že eurozóna sa tomu aspoň tento rok vyhne,“ dodáva.

Christopher Dembik, hlavný makroekonomický analytik Saxo Bank

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.