FED dnes zaútočil na infláciu: zvýšil sadzby najagresívnejšie od roku 1994

15.06.2022  /  Redakcia

Federálny rezervný systém (FED) dnes spustil najvýraznejšie jednodňové zvyšovanie sadzieb za posledných takmer 30 rokov. Jednorazové zvýšenie referenčných úrokových sadzieb o 0,75 bodu, je krok, ktorý sa rovná najagresívnejšiemu zvýšeniu od roku 1994.

Rozhodnutie zvýšiť úrokové sadzby o 0,75 % je pritom náhly obrat. V minulom týždni ešte trhy do značnej miery očakávali, že FED dodrží svoju oznámenú stratégiu zvýšenia sadzieb o „len“ 0,50 %.

FED tak ukončil týždne špekulácií a zvýšil úroveň svojej referenčnej sadzby na rozpätie 1,5 % – 1,75 %, čo je najviac od doby tesne pred vypuknutím Covid pandémie v marci 2020.

Okrem toho členovia výboru tiež naznačili oveľa silnejší trend zvyšovania sadzieb, aby tak zastavili infláciu pohybujúcu sa najrýchlejším tempom od decembra 1981.

V ekonomických projekciách zverejnených FED-om sa očakáva ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb na zhruba 3,4 % do konca tohto roka. To by naznačovalo ďalšie zvýšenie sadzieb dokopy o ďalších 1,75 %, rozložených na zostávajúce štyri plánované stretnutia v tomto roku.

FED tiež výrazne znížil svoje vyhliadky na hospodársky rast na rok 2022, pričom teraz podľa projekcií očakáva len 1,7 % nárast HDP oproti 2,8 % z marca tohto roka.

Prognóza inflácie meraná výdavkami na osobnú spotrebu sa na tento rok tiež zvýšila na 5,2 % zo 4,3 %, ale jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa rýchlo rastúce náklady na potraviny a energie, je indikovaná na úrovni 4,3 %, čo je len o 0,2 percentuálneho bodu viac oproti predchádzajúcej projekcii. Jadrová inflácia dosiahla v máji 4,9 %, takže projekcie počítajú s uvoľnením cenových tlakov v nasledujúcich mesiacoch.

Odhady vyjadrené prostredníctvom súhrnu hospodárskych prognóz výboru predpokladajú, že inflácia sa v roku 2023 prudko zníži na úroveň 2,6 %.

Vyhlásenie výboru vykreslilo do značnej miery optimistický obraz ekonomiky aj pri vyššej miere inflácie.

Zdroj: Finance.yahoo, CNBC

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.