FED dnes začína agresívne škrtiť

04.05.2022  /  Redakcia

Federálny rezervný systém (FED) dnes zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, sadzba FED-u sa tak posúva na rozpätie 0,75 % – 1 % a ide o doteraz najagresívnejší krok v jeho boji proti inflácii a tiež najväčšie jednorazové zvýšenie sadzieb v celých dvoch dekádach.

Spolu so zvýšením sadzieb FED tiež oznámil, že začne znižovať držbu aktív vo svojej 9 biliónovej súvahe počnúc 1. júnom. Limit na štátne dlhopisy bude najskôr na úrovni 30 miliárd USD mesačne a pri cenných papieroch krytých hypotékami bude stanovený na 17,5 miliárd USD mesačne. Po troch mesiacoch sa strop pre štátne dlhopisy zvýši na 60 miliárd USD a na 35 miliárd USD pre cenné papiere kryté hypotékami.

V minulosti FED kupoval dlhopisy, aby udržal nízke úrokové sadzby, ale prudký nárast cien si vyžiadal dramatické prehodnotenie smerovania jeho menovej politiky. Predstavitelia FED-u pritom celé mesiace tvrdili, že prudký nárast inflácie je len „prechodný“. Neskôr museli túto svoju rétoriku a pozíciu prehodnotiť, keďže tlaky cien neustúpili.

Trhy teraz očakávajú, že FED bude v nasledujúcich mesiacoch pokračovať vo svojom agresívnom zvyšovaní sadzieb, pričom v júni je na stole dokonca aj možné zvýšenie až o 75 bázických bodov. Na základe údajov CME sa podľa súčasných trhových cien sadzba do konca roka zvýši až na rozpätie 3 % – 3,25 %.

Zvýšenie o 50 bázických bodov je pritom najväčším zvýšením, aké FOMC (orgán FED-u) zaviedol od mája 2000. Vtedy FED bojoval s excesmi ranej éry tzv. dot.com bubliny. Napriek tomu je toto oznámenie v súlade s očakávaniami.

Zdroj: CNBC, Marketwatch

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.