GameStop ošiaľ pokračuje

16.05.2024  /  Saxo Bank

Prekvapivým návratom tradera s prezývkou Roaring Kitty na scénu sociálnych médií sa vrátila aj mánia meme akcií. Výsledkom je raketový rast akcií GameStop, ktoré už strojnásobili svoju hodnotu. Medzi 10. a 13. májom sa počet klientov obchodujúcich s GameStop zvýšil o 928 % a tento trend pokračuje Len počas prvých dvoch dní tohto týždňového obchodovania dosahuje medzi týždenný nárast individuálnych klientov obchodujúcich s akciami GameStop až neuveriteľných 775%.

„Fenomén GameStop je neuveriteľný. Je však ťažké poskytnúť nejaký dômyselný komentár nad rámec konštatovania, že ide o veľký ošiaľ, ktorý sa odráža aj v správaní našich klientov. Počet klientov obchodujúcich s GameStopom dosahuje približne 10-násobok bežnej úrovne v Saxo,“ hovorí Oskar Bernhardtsen, investičný stratég spoločnosti Saxo.

 Podľa neho ľudia naháňajú rýchle zisky, no vzhľadom na skutočnú hodnotu akcie by tá už nemala ďalej rásť. „Keď sa pozrieme na skutočnú výkonnosť spoločnosti GME, tá by sa mala obchodovať za nižšiu cenu. Cenové pohyby tak presahujú rámec fundamentu,“ dodáva expert Saxo Bank. Varuje, že „ak do toho skočíte, riskujete stratu, ale zároveň platí, že aj motyka občas vystrelí a aj takéto trendy môžu ďalej stúpať.“ GameStop Corp. je najväčší maloobchodný predajca videohier na svete a jeden z najznámejších amerických firiem, ktorá tvorila súčasť detstva mnohých amerických detí.

GameStop prvýkrát stúpil na burzu v roku 2002 a obchodoval sa za cenu 18 dolárov za akciu. V polovici roka 2010 sa výkonnosť spoločnosti znížila najmä v dôsledku viacerých neúspešných investícií a posunu trendu od fyzických videohier k online nakupovaniu a sťahovaniu. Cenu akcií zasiahla aj pandémia, keď klesol osobný predaj. Prvú vlnu ošialu a špekulácií a následných strát pre hedžové fondy a individuálnych traderov spôsobilo dianie v roku 2021. Na svojom vrchole 28. januára 2021 cena akcií presiahla viac ako 500 USD za akciu, čo bolo takmer 30-násobok ocenenia 17,25 USD len spred niekoľkých týždňov. Trhová cena GameStop odvtedy zostala volatilná.

Oskar Bernhardtsen, investičný stratég Saxo Bank

Titulná foto: Photo by Clay Banks on Unsplash