Nekomerčné, ale súčasne konkrétne intro do investovania na Slovensku dosiaľ chýbalo

16.03.2022  /  Redakcia

YouTube kanál Súťaž finančných produktov Zlatá minca už vyše rok a pol zverejňuje diskusné webináre o financiách a ekonomike. Pred niekoľkými dňami zverejnil nové video s názvom „Investovať môže každý! Prečo a ako investovať?“, ktorého ambíciou  je, aby poskytlo úvodný návod na investovanie pre úplných začiatočníkov. Podiel ľudí na Slovensku, ktorí investujú, je veľmi nízky a je treba s tým niečo urobiť.


Asi dva mesiace dozadu vznikol taký nápad. O tom, ako málo ľudí investuje a ak aj hej, mohli by to dvomi klikmi robiť rozumnejšie. A že koľko je detailných analýz na konkrétne investičné témy, no nikde nevidno jedno video prečo a ako by som mal začať. Tak sme sa dali dokopy s Jiřím Ščobákom, Norbertom Nepelom a Michalom Mešťanom a urobili tento pokus.

Investovanie je totiž také čudné. Tromi klikmi vie človek s dlhodobým horizontom zhodnotiť úspory o 8 % ročne a potom musí vyštudovať dve školy a robiť 30 rokov v Goldman Sachs, aby porazil všetkých kamošov a dal to na 9,7 %. A aj to vyjde len niektorým. Povedali sme si teda, že dáme na stôl tri minúty múdrostí, ktoré bežnému človeku treba na tých 8%. S úvodom a obkecom taká hodinka diskusie :).

Rečou analytických duší: Slováci sušia 70 % finančného majetku vo vankúši na bežnom účte a iba 1 % zo svojho celkového bohatstva majú investované v akciách. Stredná a východná Európa má v akciových trhoch 5 %, západná Európa 25 %. A to sme akurát my krajina, ktorá kvôli starnutiu môže očakávať tie najmizernejšie dôchodky. Čo s tým?

Pre ľudí, ktorí by vo svojej situácii mohli investovať, sme vymysleli tri kategórie, v ktorých sa nájde každý:

Kategória 1: Ak máš možnosti investovať, no nemáš disciplínu a spanikáriš pri každom poklese trhov, si kategória 1. Vyhľadaj pomoc, napríklad tzv. roboporadcu. Ten ťa prinúti investovať pravidelne a povie ti, do čoho. Ochráni ťa pred tendenciami ľudského správania, ktorým podliehame všetci a ktoré prinášajú investorom veľké sklamania. Jednoducho, nenechá ťa s investíciami špekulovať.

Kategória 2: Ak chceš šetriť na poplatkoch roboporadcu a vieš, že dokážeš dokonale dodržať zopár zásad (viď. video), si kategória 2. Investuj na vlastnú päsť, no nešpekuluj a nakúp celý trh. Dlhodobo je to stratégia, ktorú poráža iba 5-10 % aktívnych profesionálnych fond manažérov. Prežiješ, keď nebudeš v TOP 5 %. Zároveň na tom budeš stále skvelo. Pri horizonte 15+ rokov odporúčame dať pravidelne rovnaké sumy do svetového indexu MSCI World. Ten za posledných 40 rokov dal niekde okolo 10-11% ročne.

Kategória 3: Ak máš ambíciu o téme veľa študovať a veľa o nej vedieť, pozri konkrétne rady vo videu. Dôležité je povedať, že ak aj človek v súčasnosti investuje, možno robí niektoré z chýb, ktoré sme vo videu spomenuli. Možno sa snaží triafať trhové výkyvy alebo vyberá konkrétne akcie a verí si, že trafí akurát tie úspešné. Video je aj pre tohto investora – zastaviť sa a zaradiť do kategórie 1 alebo 2 môže byť najlepšie rozhodnutie tvojho investičného života.

Časť diskusie, určenej pre pokročilých investorov, zverejnil aj týždenník Trend: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/diskusia-odbornikov-investovat-moze-kazdy-manual-pre-zacinajucich-aj-pokrocilych-investorov?itm_modul=top_komentare&itm_brand=trend&itm_template=hp&itm_position=2

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.