Omikron predstavuje veľmi vysoké globálne riziko a je pravdepodobné, že sa rozšíri, varuje WHO

29.11.2021  /  Redakcia

Omikron sa pravdepodobne bude ďalej šíriť a predstavuje „veľmi vysoké“ globálne riziko, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá dnes v pondelok varovala, že nárast infekcií Covid spôsobený týmto variantom môže mať „vážne následky“ pre niektoré oblasti.

„Vzhľadom na mutácie, ktoré môžu poskytnúť potenciál imunitného úniku a možno aj výhodu prenosu, je pravdepodobnosť potenciálneho ďalšieho šírenia Omikronu na globálnej úrovni vysoká,“ uviedla WHO vo svojom pondelkovom hodnotení rizika v rámci technickej správy pre svojich 194 členských štátov.

„V závislosti od týchto charakteristík by v budúcnosti mohlo dôjsť k nárastu Covid-19, čo by mohlo mať vážne následky v závislosti od mnohých faktorov vrátane toho, kde môže dôjsť k nárastu. Celkové globálne riziko súvisiace s novým VOC (z angl. variant of concern – variant znepokojenia) – Omikron, je hodnotené ako veľmi vysoké,“ uviedla medzinárodná zdravotnícka agentúra.

WHO označila ešte v piatok variant B.1.1.529 za „variant vyvolávajúci znepokojenie“.

Vo svojej pondelkovej správe uviedla, že ide o „vysoko divergentný variant s vysokým počtom mutácií, z ktorých niektoré sú znepokojujúce a môžu byť spojené s potenciálom imunitného úniku a vyššou prenosnosťou“.

Neistoty a neznáme

Stále však existujú značné neistoty a neznáme, pokiaľ ide o tento variant. Po prvé, odborníci ešte nevedia, ako je tento variant prenosný a či akékoľvek zvýšenie infekcií súvisí s imunitným únikom, so zvýšenou prenosnosťou, alebo s oboma. Po druhé, existuje neistota, ako dobre vakcíny chránia pred touto infekciou, prenosom a klinickým ochorením rôzneho stupňa závažnosti a smrťou. A po tretie, existuje neistota, či variant predstavuje odlišný profil závažnosti.

WHO uviedla, že bude trvať týždne, kým pochopíme, ako môže tento variant ovplyvniť diagnostiku, terapiu a vakcíny. Predbežné dôkazy však naznačujú, že kmeň má zvýšené riziko reinfekcie.

Prvé údaje naznačujú, že variant omikron sa v Juhoafrickej republike šíri rýchlejšie ako predchádzajúce kmene a podľa analýzy Financial Times by tento variant mohol začať spúšťať novú vlnu. Rýchlosť s akou nastúpil omikron výrazne predbehla i deltu.

Symptómy COVID spojené s omikronom označil juhoafrický lekár, ktorý prvýkrát vyvolal poplach kvôli novému kmeňu, ako „extrémne mierne“.

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že doteraz bolo na celom svete hlásených len malý počet prípadov – v niekoľkých krajinách južnej Afriky a niekoľko prípadov v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Izraeli, Belgicku, Holandsku, Nemecku, Taliansku, Austrálii, Kanade a Hong Kongu, ale zatiaľ žiadne v USA – takže môže chvíľu trvať, kým úplne pochopíme, aké konkrétne symptómy možno pripísať variantu omikron.

Je tiež príliš skoro povedať, aký stupeň zdravotného rizika nový variant predstavuje na globálnej úrovni. Medzinárodné spoločenstvo už zaznamenalo niekoľko virulentnejších kmeňov koronavírusu, najprv „alfa“ variant a potom „delta“ variant, ktorý je v súčasnosti celosvetovo dominantným kmeňom.

Covid vakcíny výrazne pomohli znížiť závažnosť ochorenia, hospitalizáciu a smrť, takže nové varianty sú dôkladne monitorované, aby sa posúdilo, či a ako môžu ovplyvniť účinnosť vakcín.

Plány na zmiernenie

WHO vyzvala členské štáty, aby zlepšili dohľad a sekvenovanie s cieľom lepšie porozumieť variantom vrátane omikronu a zintenzívniť komunitné testovanie na zistenie, či omikron cirkuluje.

Vyzvala tiež členské štáty, aby urýchlili očkovanie proti Covidu „čo najrýchlejšie“, najmä medzi skupinami s vysokou prioritou.

Správy o novom variante vystrašili v piatok globálne trhy, pritom Európa už bojuje s prudkým nárastom infekcií spôsobených delta variantom, čo vytvára tlak na zdravotnícke služby v mnohých krajinách vrátane Nemecka a Holandska.

WHO vyzvala krajiny, aby zaviedli zmierňujúce opatrenia s cieľom pripraviť sa na možný nárast počtu prípadov Covid „a súvisiaci tlak na zdravotný systém, zabezpečiť, aby boli zavedené plány na zmiernenie, aby sa zachovali základné zdravotnícke služby, a aby boli k dispozícii potrebné zdroje zdravotnej starostlivosti, ktoré by reagovali na potenciálne prepätia.“

Zdroj: CNBC, FT

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.