Črtá sa investičná príležitosť do bublinových akcií

07.01.2022  /  Redakcia

Akcie spoločností pôsobiacich v cestovnom ruchu sa vydali na trajektóriu rastu. Podporujú ich pozitívne správy o omikrone a nádej pre rýchlejšiu normalizáciu situácie v odvetví. Rovnako sa darí aj komoditám, ktoré investori stále preferujú ako nástroj ochrany pred infláciou. Investori sa obzerajú po príležitostiach a pridávajú do svojho portfólia proti inflácii aj akcie z košíka mega caps, financií, energetiky a ťažby.

Na druhej strane sa zatiaľ v tomto roku menej darí špekulatívnym bublinovým akciám a témam, akými sú nextgen zdravie a e-commerce. Rozkol medzi vývojom týchto skupín akcií, na jednej strane akcií firiem v cestovnom ruchu a na strane druhej špekulatívnymi akciami, už presiahol za pár dní obchodovania v novom roku úctyhodných 9%.

„Napriek mnohým argumentom v prospech pokračujúceho poklesu bublinových akcií si myslím, že výpredaje sa čoskoro zmenia na nákup, nakoľko trh uverí, že tieto firmy prekvapia rastom,“ hovorí analytik Saxo Bank Peter Garnry. Saxo Bank naďalej zastáva názor, že z dlhodobého hľadiska je v každom portfóliu lepšie mať rovnováhu medzi fyzickým svetom a online. Inflácia bude totiž vysoká ešte dlho v dôsledku fyzických obmedzení v energetike a v ťažobnom priemysle kvôli zelenej transformácii. „Z krátkodobého hľadiska si však myslíme, že sa objavuje investičná príležitosť, pretože mnohé špekulatívne bublinové akcie prekvapia a vykážu vysoký rast výnosov. Či dokážu zabezpečiť aj prevádzkovú maržu, je iný príbeh,“ hovorí P. Garnry. Nasledujúcich pár týždňov môže byť podľa neho pre špekulatívne bublinové akcie náročných, no investori si po nich prídu pred nadchádzajúcou výsledkovou sezónou a budú vsádzať na výnosové prekvapenia. Tie zdvihnú cenu akcií v porovnaní so súčasnými zhoršujúcim sa očakávaniam.

Vývoj akciových tematických košov

Bublinový akciový kôš

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank


Chcete k tejto téme diskutovať? Pýtajte sa a diskutujte tu na diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.