Výnosy z cloudu narástli v druhom štvrťroku o 50%

02.08.2018  /  Juraj Kišák

Amazon môže byť aj naďalej lídrom na trhu cloud computingu, ale s rozmachom tohto odvetvia získava výrazný podiel aj Microsoft.

Podľa analytickej firmy Synergy Research Group, dosiahli tržby v oblasti cloudu nárast v druhom kvartáli oproti tomu predošlému až 50 %. Rovnaká miera rastu bola zaznamenaná v prvom štvrťroku roku 2018 v porovnaní s posledným štvrťrokom. Podľa dát spoločnosti Synergy celkový ročný nárast predstavuje 44%.

Počas troch mesiacov, ktoré sa skončili v júni, spoločnosť Amazon Web Services súperila predovšetkým s Microsoft-om a spoločnosťou Alibaba v Číne. Výsledky týchto spoločností v sledovanom štvrťroku dokonca ďaleko prekonali celkovú mieru rastu trhu, pričom si Amazon naďalej udržal najvyššiu pozíciu. Podľa spoločnosti Synergy Research podiel spoločnosti Amazon na trhu vzrástol o jeden percentuálny bod na 34%. Keďže títo poskytovatelia cloud služieb  zvýšili výrazne svoj podiel na trhu, menší hráči začínajú stagnovať alebo dokonca klesať vo svojich výnosoch. Z top 25 poskytovateľov iba tri ďalšie spoločnosti zaznamenali nárast podielu na trhu hoci žiadna z nich nedosiahla celkový trhový podiel viac ako 1%. Spoločnosť Synergy Research odhadla, že štvrťročné príjmy z infraštruktúry pre cloud computing predstavujú viac ako 16 miliárd dolárov.

“Spoločnosť Amazon Web Services a jej hlavní trhoví súperi dosiahli v tomto štvrťroku výnimočné rastové čísla,” uviedol John Dinsdale, šéf analytickej skupiny Synergy Research Group v správe o štvrťročných výsledkoch. Spoločne tieto firmy dosiahli viac ako tri štvrtiny postupného rastu výnosov z cloudových služieb. Títo veľkí hráči zároveň výrazne útočia na pozície menších konkurentov investovaním do infraštruktúry a operácií dátových center. Zvýšený podiel na trhu je jasným dôkazom, že tieto stratégie fungujú.

Spoločnosť Microsoft po čase zvrátila dominanciu Amazonu na trhu cloud computingu. Za svoj štvrtý štvrťrok, ktorý spoločnosť Microsoft reportovala začiatkom tohto mesiaca, jej produkt Cloud Azure zaznamenal rast tržieb o 89%. V snahe dobehnúť Amazon Web Services, bola počas leta oznámená 5 ročná spolupráca so spoločnosťou Walmart Inc. na využívanie služby Azure 365 cloud. V rozhovore pre Wall Street Journal CEO spoločnosti Satya Nadella v tom čase povedal, že obidve spoločnosti vnímajú spoločnú rivalitu s Amazonom a tento krok tak považujú za veľmi dôležitý v konkurenčnom boji.