Spoločnosť Nvidia znovu láme rekordy

22.02.2024  /  XTB

Svetový gigant v oblasti výroby grafických kariet a čipov, Nvidia, reportovala svoje hospodárske výsledky. Na konci štvrtého kvartálu fiškálneho roka 2024 (rok 2024, keďže sa fiškálny rok končí v januári 2024) firma opäť prekonala väčšinu očakávaní investorov. V posledných rokoch Nvidia zažíva veľký rozmach vďaka svojím grafickým čipom, ktoré sú používané na trénovanie jazykových modelov a iných modelov strojového učenia. Veľké technologické spoločnosti, ktoré sa prebiehajú v doručení čo najlepšieho jazykového modelu objednávajú práve čipy od Nvidie v obrovských objemoch. Nvidia si tak môže vďaka obmedzenej ponuke a takmer nulovej konkurencii účtovať vysoké marže, vďaka čomu jej rapídne rastie ziskovosť a objem tržieb. Toto sú údaje za 4. kvartál.

Tržby: 22,103 mld. dolárov vs. očakávaných 20,412 mld. (medziročný nárast o 265 % a medzikvartálny rast o 22 %).

  • Data centrá: 18,4 mld. oproti očakávaným 17,207 mld. (medziročný nárast o 217 % a medzikvartálny nárast o 27 %)
  • Gaming: 2,9 mld. dolárov oproti očakávaným 2,7 mld. (medziročný nárast o 56 % a medzikvartálny nárast o 0 %)

Čistý zisk: 12,839 mld. dolárov (medziročný nárast o 563 %)

Čistá marža: 58,1 % (55,3 % v minulom kvartáli a 35,9 % v minulom roku)

Zisk na akciu: 5,16 dolárov vs. očakávaných $4,6 (medziročný nárast o 486 % a medzikvartálne o 28 % vyššie)

Spoločnosti vzrástli tržby o 265 % medziročne, avšak tu sa ešte porovnávame s kvartálom, v ktorom dopyt po ich čipoch taký výrazný nebol, tak práve takýto rast môže byť mierne skreslený, avšak v porovnaní s minulým kvartálom im tržby rástli o 22 %, čo by aj tak znamenalo medziročný rast o impozantných 88 %. Väčšinu rastu bolo vytvorených v segmente datacentier, kde sa práve nachádzajú grafické jednotky na trénovanie jazykových modelov. Sektor grafických čipov určených na hranie však taktiež zaznamenal nárast o 56 %, čo je v súčasnom spomaľujúcom sa hernom sektore taktiež významný nárast. Ceny ich grafických jednotiek sú vďaka vysokému dopytu výrazne nad nákladovosťou a tak je čistá marža až na úrovni 58,1 %. To znamená že za každé euro z predaja spoločnosť inkasuje 58 centov na čistom zisku. Zisk na akciu tak predstavoval 5,16 dolárov a výrazne prekonal očakávania investorov.

Tieto impozantné výsledky doplnil ešte výhľad na ďalší kvartál, kde spoločnosť predpokladá tržby na úrovni približne 24 mld. dolárov, pričom investori očakávali iba 22 mld. Taktiež po výsledkoch nasledoval už tradične telefonát o hospodárskych výsledkoch s výkonnými riaditeľmi, kde bolo spomenuté, že prichádzame do novej éry výpočtovej techniky a dopyt po ich čipoch zatiaľ neslabne. Nvidia však vidí mierny pokles marží v druhej polovici ďalšieho fiškálneho roku, čo signalizuje potencionálny obrat. Spoločnosť však taktiež prichádza na trh s novým H200 čipom pre datacentrá, ktorý má byť dvakrát výkonnejší ako ten ich predošlý, čo len naďalej podporí ich dominanciu na trhu. Spoločnosť taktiež eviduje dopad reštrikcií na export ich grafických jednotiek do Číny, avšak snažia sa svoje produkty mierne upraviť a opäť začínajú obnovovať svoju ponuku aj pre čínsky trh.

Akcie nakoniec po týchto impozantných výsledkoch a pozitívnom následnom telefonáte s výkonnými riaditeľmi rastie o 9 %, teda o 150 mld. dolárov na celkovej hodnote.

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/logo–ZS3S9a3jEQ