Inflácia tlačí na rast výnosov dlhopisov. Centrálne banky budú musieť konať

08.10.2021  /  Saxo Bank

Situácia na dlhopisovom trhu sa zásadne mení. Výpredaje znižujú cenu a zvyšujú výnosy dlhopisov. Veci sa konečne dostávajú na správnu mieru. Inflácia bude okrem dlhopisového trhu hnať vpred aj menovú politiku.

Inflačné očakávania vo svete rastú, čo zvyšuje nominálne výnosy dlhopisov. Rast cien môžeme prvoplánovo pripísať dočasnému rastúcu cien energií. Máme však dôvody domnievať sa, že ďalšie sily, ako nedostatok komponentov a pracovnej sily, zvyšujú riziko rastu inflácie na dlhšiu dobu.

Centrálne banky budú preto musieť reagovať, keď sa chcú vyhnúť prehriatiu ekonomiky. Sprísnenie menovej politiky znižuje agregátny dopyt, ale do akej miery môže vyriešiť prerušenie dodávateľských reťazcov?

Odpoveď na túto otázku je zložitá. Môžeme však intuitívne dospieť k záveru, že zvýšenie úrokových sadzieb bude potrebné už túto zimu. Čím neskôr centrálne banky začnú zvyšovať úrokové sadzby, tým viac budú zaostávať za realitou a riskovať ešte vyššiu infláciu.

Americké vládne pokladničné poukážky

Rozdiel medzi infláciou a úročením vládnych cenných papierov opäť rastie. Zatiaľ však ešte drží pod májovými maximami. Je preto pravdepodobné, že sa výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov budú pohybovať od 1,40% do 1,60% dovtedy, kým sa nenájde riešenie pre dlhový strop. Dlhodobé vládne pokladničné poukážky budú slúžiť ako bezpečné útočisko v situácii rastúcej volatility na peňažnom trhu.

UK Gilts

Aj rozdiel medzi infláciou a 10-ročným britskými vládnymi dlhopismi (Gilt)sa šplhá na maximá roku 2008. Výnosy to tlačí k prelomeniu odporu na úrovni 1,07 percenta. Desaťročné Gilty teraz obchodujú v zlomovom pásme, čo by ich mohlo dostať až na 1,2 percenta.

Nemecké Bunds

Podobná situácia panuje aj v Nemecku. Rozdiel medzi infláciou a desaťročnými vládnymi dlhopismi vzrástol na najvyššiu úroveň od apríla 2013. Zvyšuje to tlak na rast výnosov Bundov, ktoré sa podľa nášho názoru dostanú do plusového teritória už koncom tohto roka.

Reálne výnosy podnikových dlhopisov

Pravdepodobne najproblematickejším faktorom pre dlhopisových investorov je to, že ani podnikové dlhopisy už neposkytujú nárazník proti inflácii. Bondy investičného stupňa v USA, Veľkej Británii a Európe poskytujú reálne výnosy pod nulou.

Napriek tomu, že americké a európske neinvestičné dlhopisy ešte poskytujú malú rezervu proti inflačným tlakom (1,465% a 0,95%), britské junk dlhopisy poskytujú takmer nulové reálne výnosy.

Althea Spinozzi, Stratég pre fixné výnosy, Saxo Bank


Chcete k téme inflácie diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.