S trhmi budú hýbať najmä americké prezidentské voľby

03.04.2024  /  Saxo Bank

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA sa zdá, že trh sa fixuje na tento jediný faktor, ktorý zatieňuje ďalšie potenciálne scenáre, vrátane nezdravého zadlženia, čo ovplyvní aj 2. štvrťrok.

Požičanie si 3 biliónov USD od roku 2022 zo strany americkej vlády vyústilo len do 2,4 bilióna USD v nominálnom raste HDP, no zachovalo pozitívne vnímanie ekonomických údajov. Hoci táto stratégia zabránila oficiálnej recesii, nepremietla sa do zdravého, dlhodobého rastu alebo hospodárskej expanzie.

K tomuto vnímaniu prispelo aj značné čerpanie z RRF (Reverse Repo Facility) mechanizmu Fedu, ktorý v podstate slúži ako vládny bankomat. Umožňuje bankám zaparkovať prebytočnú hotovosť v centrálnej banke a zarobiť na úrokoch. Keď táto hotovosť opätovne opustí Fed a znovu vstúpi do bankového systému, znásobí sa prostredníctvom pôžičiek a pákového efektu, čím sa v podstate premastia kolesá ekonomiky.

RRF vyvrcholil na začiatku roku 2023 na úrovni 2,5 bilióna dolárov, no odvtedy klesol pod úroveň  500 miliárd dolárov. „To vnieslo do amerického finančného systému neuveriteľné 2 bilióny dolárov čerstvej likvidity, čo podporilo zvierací inštinkt na akciovom trhu a tiež spôsobilo, že kryptomeny dosiahli nové maximá,“ hovorí Steen Jakobsen, Chief Investment Officer Saxo Bank.

Pod povrchom sa však podľa neho črtá iný príbeh. Nadmerné tlačenie a obeh peňazí, ktorých cieľom bolo podnietiť riskovanie, sa časovo zhodlo s októbrovým trhovým minimom indexu S&P 500. Výrazný pokles nesplatených zostatkov RRF a vnímaný obrat v postoji Fedu k znižovaniu úrokových sadzieb pumpujú akcie od konca októbra 2023 nahor. Súčasným tempom sa zostatok RRF vyčerpá do júna, čím sa skončí jeho stimulačný účinok. Okrem toho globálne centrálne banky v druhom štvrťroku spoločne znížia celkovú likviditu. „Očakávame, že dôsledky nahromadeného dlhu, vysokých reálnych úrokových sadzieb, neproduktívnych investícií do zeleného sektora, potreby refinancovania malých a stredných bánk a veľká ponuka komerčných nehnuteľností spoločne spomalia ekonomický rast v bezprostrednej budúcnosti,“ hovorí Steen Jakobsen.

Počiatočný nadmerný optimizmus trhov, pokiaľ ide o znižovanie sadzieb, opadol. Niektoré časti trhu idú dokonca opačným smerom a nepredpokladajú žiadne zníženie v roku 2024. „Stále veríme, že zníženie sadzieb je pravdepodobné, uznávajúc pomalé tempo zmien v porovnaní s trhovými očakávaniami. Pamätajte, že trh má často problémy s efektívnym spracovaním zložitých informácií,“ vysvetľuje odborník Saxo Bank.

Vplyv na investičnú stratégiu

Naša investičná stratégia počas prvého štvrťroka zahŕňala vyváženú alokáciu po 25 % do každej zo 4 kľúčových tried aktív: akcie, dlhopisy s fixným výnosom, komodity a hotovosť či iné alternatívy. „Táto diverzifikácia nám dobre poslúžila, ale s prechodom do 2. štvrťroka upravujeme našu alokáciu znížením expozície voči akciám kvôli obavám z ocenenia,“ dodáva Steen Jakobsen zo Saxo Bank.

Aj keď uznávame potenciálny vplyv volieb v roku 2024, možno je čas sledovať slávnu odpoveď zosnulého amerického investičného bankára J. P. Morgana, keď sa ho spýtali, ako sa stal najbohatším mužom sveta: „Zarobil som imanie tým, že som vystúpil príliš skoro“.

Steen Jakobsen, vedúci investícií Saxo Bank

Titulný obrázok: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/rozmazanie-rozostrenie-vyber-volnost-4669109/