Hlavný kanabisový index vzrástol tento rok o 22,4 %, čím prekonal rast indexu MSCI World

15.04.2024  /  Saxo Bank

Počas minulého mesiaca sa odohrali dve významné udalosti, ktoré vrátili akcie kanabisu do centra pozornosti. Nemecko legalizovalo marihuanu na rekreačné účely a v USA líder senátnej väčšiny Chuck Schumer podporil zákon SAFER Banking Act, čo môže mať výrazný dopad na trhy. „Hlavný index kanabisu tento rok zaznamenal nárast o 22,4 %, čím prekonal rast indexu MSCI World, ktorý dosiahol 7,8 %. Napriek tomu od septembra 2019 akcie v odvetví poklesli o 95,5 %, zatiaľ čo MSCI World vzrástol o 67,7 %. Tento výrazný kontrast poukazuje na pretrvávajúce problémy so ziskovosťou v odvetví kanabisu,“ hovorí Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank.

Odkedy Uruguaj v roku 2013 legalizoval rekreačné užívanie kanabisu, odvetvie sa rýchlo rozširuje. Kanada plne legalizovala túto drogu v roku 2018 a stala sa tak iba druhou krajinou na svete. Odvtedy ju plne legalizovali krajiny ako Gruzínsko, Malta, Južná Afrika a Mexiko. V USA je legálny v 38 z 50 štátov na liečebné použitie a v 24 štátoch na rekreačné použitie.

Vzhľadom na to, že väčšina krajín sveta ešte nelegalizovala kanabis, analytici veria, že existuje obrovský potenciál pre rozmach tohto odvetvia v nasledujúcich rokoch. Prognóza z Grandview Research naznačuje, že tržby sektora by mohli rásť ročným tempom 18,1% (CAGR)  a do konca roka 2027 by mohli dosiahnuť úroveň 73,6 miliardy USD. Iné projekcie sú ešte optimistickejšie. Napríklad Fortune Business očakáva CAGR takmer 33%, čo by do konca roka 2026 znamenalo veľkosť globálneho trhu s kanabisom na úrovni 97,35 miliardy USD.

„Otvorenie nemeckého trhu a potenciál ľahšieho prístupu k financovaniu v budúcnosti by mohli zlepšiť podmienky pre kanabisový priemysel. Napriek výraznému poklesu cien v posledných rokoch zostávajú mnohé akcie kanabisu vysoko oceňované, čo odzrkadľuje veľké očakávania do budúcnosti,“ dodáva expert Saxo Bank.

Očakáva sa napríklad, že SNDL, jeden z hlavných hráčov na trhu s kanabisom, dosiahne do roku 2025 príjmy presahujúce 1 miliardu USD. Spoločnosť však vykázala za posledných 12 mesiacov stratu 115 miliónov USD, čo podčiarkuje problémy so ziskovosťou odvetvia. Podobne Tilray Brands, ďalšia významná kanabisová spoločnosť presiahne podľa predpovedí tržby 800 miliónov USD vo finančnom roku končiacom 31.5.2024, napriek strate 158 miliónov USD.

Garnry však varuje, že ako v každom odvetví, aj tu existuje riziko, že nebude rásť podľa očakávania. Investori by si preto mali pred vložením peňazí do kanabisových akcií urobiť  domácu úlohu v podobe analýzy. Napríklad sa rozhodnúť, do ktorého pododvetvia vložiť peniaze, pričom každý z nich má mierne odlišné investičné vyhliadky. Ide o pododvetvie: pestovatelia a predajcovia, biotechnologické spoločnosti a súvisiace činnosti (e-commerce, distribúcia, služby). Rovnako sa musia rozhodnúť, či budú do akcií firiem v odvetví investovať napriamo alebo cez ETF.

Peter Garnry,hlavný akciový stratég Saxo Bank

Titulná foto: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/tovaren-rastlina-botanicky-hlbka-ostrosti-6876652/