Kvartálne výsledky Microsoftu: Najviac rástol segment inteligentného cloudu, výsledky však ovplyvňuje aj akvizícia Activision Blizzard

31.01.2024  /  XTB

Spoločnosť Microsoft bola v poslednom roku pod hľadáčikom investorov. Jej rýchly vstup do podnikania v oblasti umelej inteligencie prostredníctvom investícií do OpenAI a následnej integrácie ich modelu GPT-4 do svojich produktov ako je copilot alebo Bing Chat vyvolal u investorov nadšenie. Cena akcií od začiatku minulého roka vzrástla o viac ako 68 % a viezla sa na pozitívnej vlne sentimentu okolo umelej inteligencie. Postupne si začína ukrajovať taktiež z trhového koláča segmentu vyhľadávaní a prehliadačov, v ktorom dlhoročne dominuje spoločnosť Alphabet (Google). Spoločnosť taktiež ťaží z umelej inteligencie vo svojom vysoko ziskovom biznise cloudových riešení, kde so svojím cloudom Azure zastáva už 22 % trhový podiel. Microsoft sa postupne posúva aj v segmente počítačových hier, do ktorého vstupuje s najväčšou akvizíciou v histórií spoločnosti, ale aj najväčšou akvizíciou v segmente počítačových hier, a to s akvizíciou Activision Blizzard. Táto akvizícia im síce dočasne môže znížiť maržu z dôvodu akvizičných nákladov, avšak v roku 2024 sa očakáva, že táto akvizícia prinesie do spoločnosti príjmy v okolí 4-6 mld. dolárov. Toto sú reportované finančné výsledky za 4. kvartál 2023.

Finančné výsledky za fiškálny 2. kvartál 2024 (4. Kvartál 2023):

Tržby: 62 mld. dolárov vs.očakávané 61,14 mld. dolárov (+18 % medziročne)

  • Segment produktivity a podnikových procesov: 19,25 mld. dolárov vs.očakávané 19 mld. dolárov (+13 % medziročne)
  • Inteligentný cloud: 25,9 mld. dolárov vs.očakávané 25,29 mld dolárov  (+20 % medziročne)
  • Segment ostatných softwareov pre PC: 16,9 mld. dolárov vs.očakávané 16,8 mld. dolárov  (+9 % medziročne)

Prevádzkový zisk: 27 mld. dolárov vs.očakávané 26,1 mld. Dolárov (+33 % medziročne)

Prevádzková marža: 44 % vs.očakávané 43,04 %

Čistý zisk: 21,9 mld. dolárov  vs.očakávané 20,79 mld. dolárov (+33 % medziročne)

Čistá marža: 35,32 % vs.očakávané 32,94 %

Zisk na akciu: 2,93 dolárov vs.očakávané2,78 dolárov (+33 % medziročne)

Tržby spoločnosti Microsoft narástli o 18 % medziročne na hodnotu 62 mld. dolárov. Najviac im rástol segment inteligentného cloudu, ktorý rástol o 20 % a predstavuje najväčšiu časť tržieb. Tento segment v sebe okrem Azure predstavuje taktiež aj Github, Windows Server, SQL Server a iné. Samostatný cloud Azure rástol o 30 %. Segment produktivity a podnikových procesov, do ktorého patria Office balíčky s novým copilotom za 30 dolárov mesačne ale taktiež aj LinkedIn. Tento segment rástol o 13 % medziročne a mierne prekonal očakávania. Segment ostatných softwareov pre PC, ktorý v sebe zahrňuje Windows, vyhľadávanie, správy ale taktiež aj Gaming, Xbox hardware a ostatné zariadenia rástol o 9 % medziročne a dosiahol tržieb vo výške 16,9 mld. dolárov. V tomto segmente už je taktiež započítaný efekt akvizície Activision Blizzard, ktorý síce predstavoval 2,08 mld. dolárov na tržbách, avšak z dôvodu integračných nákladov zaznamenali prevádzkovú stratu vo výške 0,44 mld. dolárov.

Nárast ziskovosti predstavoval 33 % medziročne a čisté zisky spoločnosti dosiahli 21,9 mld. dolárov. Microsoft podobne ako Alphabet v minulom roku výrazne znižoval stavy, až vo výške 10 tis. Zamestnancov pre zvýšenie ziskovosti. Navyše v minulom týždni potvrdil, že plánuje prepustiť ďalších 1900 zamestnancov zo svojej hernej divízie, teda takmer 9 % z počtu zamestnancov po akvizícii Activision.

Akcie spoločnosti napriek prekonaným výsledkom klesajú o približne 2 %. Vysoká valuácia spoločnosti tak spôsobuje, že si obchodníci začínajú vyberať zisky práve pri takýchto pozitívnych správach. Navyše očakávania investorov boli pravdepodobne ešte vyššie ako očakávania analytikov prezentované v tejto správe, čo spôsobilo opäť realizáciu ziskov a poklesu cien akcií.

Marek Nemky, analytik XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/flat-screen-computer-monitor-turned-on-R54V69BN0MI