Výnosy amerických 10 ročných vládnych dlhopisov vystúpali na 1,6%

09.03.2021  /  Redakcia

Po tom, čo v sobotu schválil americký Senát stimulačný balíček na zmiernenie vplyvov COVID pandémie v objeme 1,9 bilióna dolárov, sa včera výnosy 10 ročných vládnych bondov USA vyšplhali na úroveň 1,6% a výnosy tých 30 ročných sa dostali na hranicu 2,3%. Tesne pod včerajšími úrovňami sa obchoduje s týmito dôležitými referenčnými ukazovateľmi dlhodobých úrokových sadzieb aj dnes.

(Poznámka: výnosy dlhopisov sa pohybujú inverzne k ich cenám, t.j. keď cena dlhopisov rastie, ich výnosy klesajú a naopak).

Výnosy hlavných amerických dlhopisových benchmarkov (k 8.3.2021):

Senátori schválili republikánmi a aj niektorými ekonómami kritizovaný návrh zákona (zmienený „stimulačný balíček“) prostredníctvom procesu, ktorý nevyžaduje žiadnu republikánsku podporu, ale len všetky hlasy Demokratov. Cieľom Demokratickej komory je schváliť predložený návrh zákona ešte dnes a zaslať ho prezidentovi Joeovi Bidenovi na podpis pred uplynutím lehoty 14. marca na obnovenie programov pomoci v nezamestnanosti. Biden v sobotu uviedol, že Američanom začnú tieto stimulačné priame platby (až do výšky 1400 USD) prichádzať už v priebehu tohto mesiaca.

„Myslíme si, že je celkom logické, aby výnosy testovali maximá z roku 2020 (1,95%), pretože väčšina tried aktív už prelomila svoje príslušné maximá z roku 2020,“ uviedol JC O’Hara, hlavný trhový analytik spoločnosti MKM Partners. „Náš najlepší odhad ale je, že výnosy nepôjdu na tieto úrovne priamou čiarou.“

Vývoj výnosov 10 ročných US vládnych dlhopisov za posledných 5 rokov:

Výnosy 10 ročných vládnych dlhopisov sa odrazili od svojho dna koncom leta 2020. V poslednej dobe sa rýchlo zvyšujú, a to v dôsledku očakávaní hospodárskeho zotavenia po pandémii a obáv z rastu inflácie.

Ambrose Crofton, stratég pre globálny trh v spoločnosti JPMorgan Asset Management, v piatok uviedol, že tento nedávny nárast výnosov spôsobil „určité problémy na akciových trhoch“. Za posledné 3 týždne prebehli výpredaje hlavne u technologických spoločností z indexu NASDAQ 100, pričom nervozita na akciovom trhu bola spájaná hlavne s rýchlo rastúcimi výnosmi dlhopisových benchmarkov v poslednom období a obavami z inflácie.

Crofton však uviedol, že investori by sa mali upokojiť komentármi šéfa Federálneho rezervného systému Jerome Powella z minulého týždňa, ktoré naznačujú, že „ak by sa trhy stali nepokojnými, potom by sa podnikli kroky na udržanie priaznivých finančných podmienok a udržanie hospodárstva na ceste k plnej zamestnanosti“.

Powell minulý týždeň na konferencii Wall Street Journal uviedol, že „veľmi dbá“ na poučenie z rozbehnutej inflácie v 60. a 70. rokoch, ale je presvedčený, že súčasná situácia je iná.

(Zdroj: CNBC)

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.