Cybertruck rozkýval akcie Tesly

19.10.2023  /  XTB

Investormi milovaná spoločnosť Tesla zverejnila včera výsledky za 3. kvartál 2023. Po dlhom čase však výsledky spoločnosti už neboli také uspokojivé ako kedysi. Predzvesťou horších výsledkov boli zverejnené výsledky o dodávkach áut, ktoré spoločnosť pravidelne zverejňuje niekoľko týždňov pred výsledkami. Predaj nových áut bol oproti minulému kvartálu o 6,7 % nižší a celosvetovo tak spoločnosť dodala 435 tis. vozidiel,  pričom investori očakávali o 3,5 % viac. Investori tak upravili svoje očakávania nadol, no napriek relatívne nižším očakávaniam Tesla zaznamenala ešte horšie finančné výsledky.

Toto je prehľad základných finančných a nefinančných ukazovateľov za 3. kvartál:

 • Tržby: 23,35 mld. dolárov, oproti očakávaným 24,6 mld. dolárov (nesplnenie o 5,1 % a medziročný nárast o 8,84 %)
 • Zisk na akciu: 0,66 dolárov, oproti očakávaným 0,77 dolárov (nesplnenie o 14,21 % a medziročný pokles o 37,14 %)
 • Voľný peňažný tok: 848 mil. dolárov, oproti očakávaným 2,76 mld. dolárov (nesplnenie o 69,34 % a medziročný pokles o 74,28 %)
 • Hrubá marža: 17,9 %, oproti očakávanej 18,28 % (nesplnenie o 0,38 p.b., v minulom roku marža 25,1 %)
 • Počet predaných vozidiel: 435 059, oproti očakávaným 450 760 (nesplnenie o 3,48 % a medziročný rast o 26,53 %)
  • Z toho:
   • Model S/X: 15 985, oproti očakávaným 17 210  (nesplnenie o 7,12 % a medziročný pokles o 14,39 %)
   • Model 3/Y: 419 074, oproti očakávaným 434 187 (nesplnenie o 3,48 % a medziročný nárast o 28,88 %)

Rýchlo rastúci sektor elektrických vozidiel predstavuje pre spoločnosti ako Tesla významnú výzvu. Trvalý rast ponuky, spolu so slabším dopytom v dôsledku globálnych makroekonomických faktorov a zvyšujúcej sa konkurencie, ovplyvňuje ceny modelov tejto automobilky. Aby Tesla mohla udržať rast tržieb a zabrániť riziku nadmerných zásob, je nútená postupne znížiť hrubé marže na svojich modeloch. Tento vývoj je prirodzený, ak pridaná hodnota jednotlivých modelov neposkytuje dostatočný konkurenčný náskok. Avšak, spoločnosti sa už podarilo zastabilizovať narastajúci objem inventáru, ktorý predstavoval problém v predchádzajúcich štvrťrokoch.

Napriek týmto výzvam, vyhliadky spoločnosti ostávajú pozitívne. Ku koncu tohto roka Tesla očakáva, že počet predaných áut dosiahne úroveň 1,8 milióna ročne. To by znamenalo, že vo štvrtom kvartáli by spoločnosť predala viac ako 500 tisíc áut. 

„Cybertruck“ bol hlavnou témou pri súčasných výsledkoch automobilky. Spoločnosť v novembri 2019 predstavila svoj model pick-upu s názvom Cybertruck, pričom očakávala, že výroba vozidla sa začne na konci roka 2021. Tento termín sa však neustále posúval. Podľa najnovších informácií by prvé dodávky Cybertrucku mali byť vykonané koncom novembra tohto roku. Generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk v rozhovore s investormi uviedol, že očakávaný pozitívny cashflow z tohto modelu nebude dosiahnutý v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch. Dodal, že výroba Cybertrucku je komplexnejšia ako pôvodne predpokladali. Napriek tomu, že je to vynikajúci produkt, Musk chce zmierniť očakávania investorov. Očakáva sa, že výroba Cybertruckov dosiahne číslo štvrť milióna. Spoločnosť však neplánuje dosiahnuť tento cieľ v nasledujúcom roku, ale až v roku 2025.

Akcionári boli pôvodne pripravení na negatívnejšie výsledky spoločnosti. Po zverejnení výsledkov sa akcie spoločnosti výrazne nepohli. Avšak počas konferenčného hovoru s investormi, kedy prišli negatívnejšie správy týkajúce sa Cybertrucku, akcie spoločnosti klesli o viac ako 4 %. V dôsledku toho a vzhľadom na negatívnu náladu na trhu sa ceny akcií spoločnosti počas včerajšieho dňa prepadli o viac ako 8 %. Takéto prepady sa však zdajú len minimálne, keďže akcie spoločnosti dokázali takmer zdvojnásobiť svoju cenu v tomto roku.

Marek Nemky, Finančný analytik pre XTB

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/silver-colored-letter-k-wall-decor-jRjHSce08Os (https://unsplash.com/@priscilladupreez)