V krátkodobom horizonte Saxo Bank verí skôr európskym ako americkým akciám

25.03.2024  /  Saxo Bank

V krátkodobom horizonte Saxo Bank verí skôr európskym ako americkým akciám. Z pohľadu sektorov má pozitívne očakávania najmä ohľadne zdravotnej starostlivosti a financií. Ide zároveň o najväčšie sektory v Európe. Ďalším favoritom je energetika. O financiách a energetike hovorí aj to, že patria medzi dva najlacnejšie sektory v globálnom meradle. „Sú to sektory, ktoré investori príliš nemilujú, pretože sa všetci zameriavajú na umelú inteligenciu, prípadne zdravotnícke spoločnosti. Preto v nich vidíme niekoľko dobrých príležitostí,“ hovorí hlavný akciový stratég Saxo Bank, Peter Garnry.

Americké akcie dávajú podľa Petra Garnryho zmysel najmä v dlhšom horizonte, nakoľko sú drahé a veľkú časť tvoria technologické firmy, ktoré by mohli v krátkodobom horizonte čeliť výzvam. „Technologický sektor je však z dlhodobého hľadiska stále zaujímavý. Existuje veľa pozitívnych impulzov na strane AI produktov. Investori však musia byť ostražití kvôli vysokým oceneniam,“ varuje Peter Garnry. Podľa jeho slov sme boli svedkami už viacerých príkladov technologických spoločností, ktoré keď sklamú hoc len trochu, môže to výrazne zamávať s cenou ich akcií. Ako príklad uvádza Teslu, ktorej valuácia bola v roku 2021 extrémne vysoká. Dnes je o 50 % nižšia, pričom v rovnakom období sa tržby a zisky Tesly takmer zdvojnásobili. „Takže niekedy môžu byť očakávania príliš vysoké. A to je podľa mňa kľúčové riziko aj pre akcie firiem spojených s umelou inteligenciou,“ vysvetľuje expert Saxo Bank.

Čo sa týka hviezdy trhu, spoločnosti Nvidia, v krátkodobom horizonte, v priebehu jedného až dvoch rokov, P. Garnry očakáva, že bude schopná obhájiť svoju vysokú ziskovú maržu a návratnosť investovaného kapitálu. Najmä vďaka ohlásenej novej platforme Blackwell AI. „Myslím si však, že z dlhodobého hľadiska bude Nvidia čeliť zvýšenej konkurencii. O svojich zámeroch hovorí napríklad Sam Altman, zakladateľ OpenAI, či Microsoft a Google, ktorí už pracujú na vlastných návrhoch AI čipov,“ dodáva P. Garnry.

Nvidia shares, Zdroj: Saxo Bank

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/blue-and-yellow-flag-on-pole-Pcs3mOL14Sk