Mega cap akcie sa blížia k momentu z roku 2020

28.11.2023  /  Saxo Bank

Tohtoročné silné zisky amerických akcií poháňali najmä tri sektory, ktoré súvisia s technológiami a nadšením okolo umelej inteligencie. To posunulo mega caps na úroveň v porovnaní s indexom S&P 500 na maximá, ktoré sme tu nemali od roku 2020. Tento silný relatívny nadvýkon za menej než rok by mal investorov prinútiť znížiť svoje očakávania ohľadne ďalších rekordov pri tzv. mega caps akciách a zvážiť v roku 2024 možnosti širšieho trhu.

Je technologický sektor pre americký akciový trh požehnaním alebo prekliatím?

Ošiaľ okolo generatívnej umelej inteligencie v roku 2023 mal v prípade spoločnosti Nvidia prvky hmatateľného úspechu a v prípade mnohých ďalších kopu prísľubov do budúcnosti. Kombinácia tohto AI ošiaľu a skutočnosti, že v USA nenastala očakávaná recesia spôsobili, že akciové trhy sa striasli akýchkoľvek obáv súvisiacich s marcovou bankovou krízou, slabou čínskou ekonomikou a nárastom úrokových sadzieb. Výsledkom je nárast indexu S&P 500 o 18,8 % v tomto roku, ktorý poháňali najmä tri sektory – komunikačné služby +50,7 %, informačné technológie +50,4 % a spotrebný tovar +32,7 %. V týchto troch sektoroch nájdeme väčšinu mega caps, čiže spoločností s trhovou hodnotou nad 200 miliárd USD. „Tohtoročná rally, „veľkolepej sedmičky“ – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta a Tesla – spôsobila, že sa ich relatívna váha v indexe S&P 500 zvýšila,“ vysvetlil Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.

Sektor informačných technológií dosiahol 29% váhu v indexe S&P 500. „Na jednej strane to bolo požehnaním pre akciové výnosy a tok peňazí do amerických akcií, no na druhej strane je to aj prekliatie, pretože akciový trh v USA je krehkejší,“ varuje odborník Saxo Bank.

Ako ukazuje graf nižšie, S&P 500 dosiahol relatívnu úroveň v porovnaní s S&P 500 Equal Weight, ktorá tu nebola od roku 2020. Odráža to silný sentiment v technologických akciách a celkovo v mega caps. „Relatívna nadvýkonnosť bola silnejšia ako v minulosti. V dôsledku toho má zmysel začať krotiť očakávania týkajúce sa týchto akcií v porovnaní so zvyškom trhu,“ dodáva P. Garnry.

Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank

Titulná foto: https://unsplash.com/photos/a-close-up-of-a-cell-phones-screen-osWDvhPlGLU