Rolls-Royce bude vyrábať malé jadrové reaktory ako odpoveď na klimatickú krízu. Pomôcť to má aj cene jej akcií

11.11.2021  /  Redakcia

Rolls Royce sa postavil na čelo priemyselného konzorcia, ktoré bude v tandeme s britskou vládou vyvíjať malé jadrové reaktory. Pomôcť by to mohlo klíme, aj akciám firmy. Spoločný projekt v hodnote 405 miliónov libier bude základným kameňom 10-bodového zeleného plánu vlády Spojeného kráľovstva na zníženie emisií skleníkových plynov a na zvýšenie výroby energií z alternatívnych zdrojov. Rolls-Royce spolu s BNF Resources UK a Exelon Generation investujú počas troch rokov až 195 miliónov libier. Britský inštitút výskumu a inovácií (UKRI) pridá grant vo výške 210 miliónov libier.

Odhaduje sa, že spustenie ďalšej generácie nízkonákladových nízkouhlíkových zdrojov energie vytvorí až 40.000 nových pracovných miest a signalizuje novú éru Rolls-Royce. Generálny riaditeľ spoločnosti Warren East v komentári k oznámeniu vytvorenia konzorcia uviedol, že ako hlavný aktér projektu je Rolls-Royce odhodlaný všemožne podporiť nasadenie tejto inovatívnej technológie doma aj v zahraničí. „Vyvinuli sme riešenie výroby čistej energie, ktoré dokáže poskytnúť cenovo konkurencieschopnú a škálovateľnú uhlíkovo neutrálnu energiu  pre viaceré aplikácie počnúc výrobou a rozvodom elektrickej energie pre priemysel až po výrobu vodíka či syntetických palív,“ uviedol East.

Cena akcií Rolls-Royce reagovala na túto správu pozitívne. Hoci akcie stále trpia kvôli COVID-19, budúcnosť vyzerá pozitívnejšie. Diverzifikácia do nových oblastí, ako je čistá energia, pomôže spoločnosti využiť svoje inžinierske znalosti a prispeje k pokračujúcemu úsiliu Spojeného kráľovstva znížiť emisie skleníkových plynov.

Premiér Boris Johnson na COP26 vyzval Spojené kráľovstvo, aby urobilo „odvážne kompromisy“ tvárou v tvár klimatickým zmenám. Investovanie do malých jadrových reaktorov je jedným z takýchto kompromisov, ktorý pomôže vytvoriť ekologickejšie zdroje energie. Rolls-Royce bude na čele tohto úsilia v Spojenom kráľovstve a v prípade úspechu bude svoje produkty vyvážať do celého sveta. To by mohla byť dobrá správa aj pre cenu akcií Rolls-Royce, najmä vzhľadom na pretrvávajúce problémy v leteckom priemysle.

Saxo Bank


Chcete k tejto téme diskutovať? Diskutujte tu na našom diskusnom fóre.

Tieto články Vám prináša kolektív nášho neúnavného redakčného tímu. Máš záľubu v investíciach? Pridaj sa k nám aj ty.